The Arab Spring :On mass protests and political openings
Arap Baharı: Halk ayaklanması ve siyasi açılım
- Tez No: 584920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA DEMİRALP YILANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Geçtiğimiz on yılda, Ortadoğu'dan Avrupa ve Amerika'ya kadar tüm dünya genelinde otoriter liderlere ve rejimlere karşı halk direnişleri artmıştır. Bu geniş çaplı protestolar otoriter liderlerin halk ayaklanmalarıyla devrilebileceğini göstermiştir. Bu tezin amacı da, bir liderin halk ayaklanması (kitlesel protesto) ile karşı karşıya kaldığında bu durumlara nasıl tepki göstereceğini açıklamaktadır. Herhangi bir protesto ve halk ayaklanmasından sonra liderler demokratik açılmaya mı veya kapanmaya mı gider? Bu tez Tunus, Mısır, Libya ve Suriye'deki otoriter liderlerin benzer halk ayaklanmalarına neden farklı tepki gösterdiklerini ve 2011'deki Arap ayaklanmaları sonrasında demokrasiye geçiş açısından farklı sonuçlar yaşamalarının nedenlerini analiz ediyor. Bu dört Arap ülkesinin benzer otoriter rejimlere sahip oldukları görülmesine rağmen Arap Baharı sırasında liderler kitlesel protesto gösterileri karşısında neden farklı tepkiler verdiler? Daha belirgin bir şekilde, bu çalışma liderlerin Arap Baharı sürecinde Arap ülkelerindeki ayaklanmalara nasıl cevap verdiklerini açıklamakta ve kitlesel protestolara cevap olarak lider davranışını (örneğin demokratik ve yatıştırıcı konuşmalar yapmak veya polis baskısı uygulamak ve ordunun protestoculara yaklaşımı gibi) tahmin etmeye yönelik genel teorilere katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, liderlerin ayaklanmaların başlangıcındaki ılımlı söylemlerinin ve protestoculara karşı polis şiddeti kullanıp kullanmama durumunun ve buna ilaveten ordunun protestoculara karşı yaklaşımının Arap Baharı ayaklanmaları sırasında liderlerin demokratik açılıma gitmesine büyük ölçüde etki ettiğini savlamaktadır.
Özet (Çeviri)
During the past decade, public resistance increased against authoritarian regimes throughout the world from the Middle East to Europe and the United States. These large-scale protests have shown that popular uprisings can overthrow autocratic leaders. The aim of this thesis is explaining how leaders react when they face a popular uprising (mass protest). In case of a demonstration, do leaders respond with democratic opening or repression? This thesis analyzes the reason why authoritarian leaders of Tunisia, Egypt, Libya and Syria reacted differently to similar uprisings and experienced different transitional outcomes on the way to democracy following the Arab uprisings in 2011. More specifically, this thesis analyzes how leaders responded to the uprisings in the Arab countries through the Arab Spring with the goal of contributing to general theories that aim to predict leader behavior (such as embracing a democratic speech vs. using police pressure and the approach of military) in response to mass protests. The thesis argues that leaders' initial speeches can predict post-movement political environment. When leaders adopt a moderate speech and police violence against protestors is low, then there is more chance for peaceful change through a democratic election.