Kamulaştırmasız el atmanın mülkiyet hakkı bakımından anayasal incelenmesi
Confiscating without expropriating within right of property in terms of constitutional rewiew
- Tez No: 584924
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın konusu bireyin temel hak ve özgürlüklerinin başında yer alan mülkiyet hakkına müdahale teşkil eden kamulaştırmasız el atmalardır. Bu çalışmada öncelikle mülkiyet hakkı kavramı tanımlanmış, mülkiyet hakkının Türk Hukuku ve AİHS'deki düzenlemelerine yer verilmiştir. Daha sonrasında ise idareye yasal bir yetki olarak tanınan kamulaştırma kavramı açıklanmıştır. Yıllardır bir sorun olarak varlığını sürdüren kamulaştırmasız el atma ile ilgili yasal düzenlemeler ve yargı kararları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Durumun daha iyi anlaşılmasına yönelik kamulaştırmasız el atmanın benzer kurumlarla karşılaştırması yapıldıktan sonra kamulaştırmasız el atmaya yönelik açılabilecek davalar üzerinde durulmuştur. Son olarak AİHM'ye ve Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolu anlatılıp konuya bakış açıları ortaya konmuştur. Kamulaştırmasız el atma sorununun çözümüne yönelik önerilere yer verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is the conduct of confiscation of property without expropriation that constitutes an intervention into the right to property as being one of the prominent fundamental rights and freedoms of the individual. This dissertation first provides a definition of the right to property and legal framework of the right to property under Turkish Law and ECHR. Second, the dissertation explains the notion of the statutory power of the state to expropriate property. The dissertation further explains in detail the legal framework and the court decision in relation to a longstanding problem: the confication without expropriation and the arrangements similar thereto; the dissertation focusses on the types of lawsuits to be pursued against the conduct of confiscation of property without expropriation. Last, the dissertation explains the procedure of individual application to the ECoHR and Constitutional Court. The study finally provides proposals for resolving the issue of confiscation of property without expropriation.