Avnî Dîvânı'ındaki gazellerin mahlas beyitlerinin tahlili
Analysing the pseudonym couplets of gazels in Avni's Divan
  1. Tez No: 584928
  2. Yazar: ADEM KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETTAH KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, 15.yüzyıl şair padişahlardan olan Avnî (Fatih Sultan Mehmet)'nin divanındaki gazellerinin mahlas beyitlerinin tahlili üzerine bir çalışmadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mahlas terimi ve kullanımları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra da şairin benliğini anlamada mahlas beyitlerinin önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise sanat ve saltanat ilişkisinden yola çıkılarak Sultan şairler ve kullandıkları mahlaslar hakkında kısa bilgiler verilerek örnekleme yoluna gidilmiştir. Üçüncü bölümde ise Avnî'nin mahlas beyitleri konu başlıklarına göre sınıflandırılarak tahlil edilmiştir. Bu tahliller sonucunda Avnî'nin gazellerindeki mahlas beyitlerinde en çok hangi konular üzerinde durduğu tespit edilip bu konuların şairin kişiliği hakkında bilgi verip vermeyeceği noktasında bir değerlendirmeye gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a study that made some inferences on the self-perception of the poet based on the pseudonym couplets of the 15th century poet sultans Avnî (Fatih Sultan Mehmet). This study consists of three parts. In the first part, general information about the term pseudonym and its usage are given. Then, the importance of pseudonym couplets in understanding the poet's self is emphasized. In the second part, the relationship between art and sovereignty is given and brief information is given about Sultan poets and pseudonyms. In the third chapter, Avnî's pseudonym couplets are classified according to their titles and a reader-centered interpretation and evaluation is made unlike classical interpretation. As a result of these evaluations, it is determined which subjects the poet's ghazals focus most on pseudonym couplets and the effect of this issue on self-perception are discussed