Okul yöneticilerinin koçluk becerilerinin incelenmesi: Çanakkale ili örneği
Examining the coaching skills of school administrators: The case of Çanakkale province
- Tez No: 584934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Koçluk yaklaşımı ile yöneticiler öğretmenlere örnek lider olabilirler. Yöneticiler öğretmenlerin var olan performanslarının artmasını sağlayıp öğrencilerin başarılarını arttırmaları için gerekli ortamı oluşturmaktadırlar. Eğitim kurumlarının sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik değişimlere uyum sağlama ihtiyacı, okul yöneticilerinin görev tanımlarını yenilemiş ve genişletmiştir. Öğrenmeyi öğrenmek günümüzün hızla değişen ve gelişen dünyasında ayakta kalabilmek için gençlere kazandırılacak en önemli beceridir. Karar verme bilincini kazanmak, özgür düşünmek, davranışlarının nedenlerini bilmek, davranışlarını kontrol edebilmek, kendisini ifade etmek ve sorunlarına gerçekçi çözümler arayışında olmaları eğitim sürecinde kazandırılacak becerilerdir. Bu çalışmada, öğretmenlere uygulanan“Koçluk Özellikleri Anketi”ile okul yöneticilerinin koçluk becerilerinin iletişim, liderlik ve öğrenme ortamı oluşturma boyutlarına göre araştırılması yapılmıştır. Çanakkale ili genelinde Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki, Yenice ilçelerinde ve merkez ilçede yer alan özel ve resmi liselerde görev yapan öğretmenlere anket uygulanmış, okul yöneticilerinin koçluk becerileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
School managers can be an example leader for teachers by applying the coaching approach. The managers provide the increase in the existing performance of the teachers and create the necessary environment for the students to increase their success. The need of educational institutions to adapt to the social, cultural, economic and technological changes has renewed and extended the task definitions of the school administrators. Learning how to learn is the most important skill to be gained to young people to survive in today's rapidly changing and developing world. To gain the consciousness of decision-making, to think freely, to know the causes of their behaviors, to control their behaviors, to express themselves and to seek realistic solutions to their problems are the skills to be gained in education process. In this study, the coaching skills of the school administrators were investigated according to the communication, leadership and listening dimensions by applying“Coaching Features Survey”to the teachers. In Çanakkale province, questionnaires were applied to teachers working in private and public high schools in Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki, Yenice and the central district and coaching skills of school managers were assessed.