Öznenin özgürlüğü bağlamında sosyal medya
Social media in the context of the freedom of the subject
  1. Tez No: 584968
  2. Yazar: NAZLI ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YOLCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte üretim biçimlerinde gerçekleşen dönüşümler zaman içinde toplumsal sistemlerin de değişmesine yol açmıştır. Teknolojinin ve üretim araçlarının değişmesine bağlı olarak, iletişim araçlarının gelişimi ve iletişim de bu sistemsel geçiş ve toplumsal hareketlilikler sırasında etkili olmuştur. Gelişen teknolojinin ortaya çıkardığı“yeni iletişim teknolojileri”,“internet”ve bunlara bağlı olarak gelişen“yeni medya”ve“sosyal medya”kavramları, iletişim araçlarının nasıl değiştiğinin, hem toplumsal hem bireysel temele ne ölçüde etki ettiğinin araştırıldığı alanlar olmuştur. İnternetin sahip olduğu iddia edilen, bilgiye hızlı erişim ve hızlı paylaşım, enformasyonun niceliğindeki artış, etkileşim olanaklarının genişlemesi, kullanıcının iletişim sürecine etken olarak katılabilmesi gibi özellikleri, yeni iletişim teknolojilerinin birey ve özne üzerine etkileri bağlamda konuşulan ana konulardır. Bu alanda“teknolojinin toplumu ve bireyi özgürleştirme misyonu”bugün yeni iletişim teknolojileriyle ortaya çıkan“yeni medya/sosyal medya”alanlarına yüklenmektedir Bu çatı altında bu tez çalışmasında“sosyal medyada özgürlük”kavramına dair bir kavramsallaştırma yapılmaya çalışmaktadır. Buna bağlı olarak çalışmada birey ve özne kavramlarının tarihsel gelişimine, özgürlük kavramının açılımına ve birey/özne kavramlarıyla ilişkisine yer verilmiştir. Buna bağlı olarak üretim araçları ve üretim biçimleri ile yeni iletişim teknolojileri, bu teknolojiler çerçevesinde yaşanan iletişimsel dönüşümler tartışılmış, sosyal medya ve ekonomi politiği konuları açıklanarak sosyal medya araçları dâhilinde öznenin özgürlüğü konuları hem iyimser hem eleştirel yaklaşımlarca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The transformations in the forms of production with the industrial revolution have led to the change of social systems over time. Due to the change in technology and the means of production, the development of communication tools and communication has also been influential during these systemic transitions and social movements. The concepts of“new communication technologies”,“internet”and“new media”and“social media”emerged by the developing technology have been the areas in which the means of communication change and the effect on both social and individual basis. The main features of the Internet, which are claimed to be the fast access to information and fast sharing, the increase in the amount of information, the expansion of the possibilities of interaction, the user's active participation in the communication process, and the effects of new communication technologies on the individual and the subject are the main topics discussed. In this field, the technology, society and the mission of liberating the individual are now being put on the new media / social media. Under this roof, in this thesis, a conceptualization of the concept of freedom in social media is attempted. In this study, the historical development of the concepts of individual and subject, the opening of the concept of freedom and the relationship between the concepts of the individual / subject, the means of production and new communication technologies, communicative transformations experienced within the framework of these technologies are discussed, and social media and economic policy issues related to this The subjects of freedom of the subject in social media tools were discussed by both optimistic and critical approaches.