Modern gündelik hayat eleştirisinde oyunun sanatsal seyri
The artistic journey of play in the criticism of modern daily life
- Tez No: 584980
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ATALAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Varoluşundan bu yana insanoğlu, birbirini tanımaya çalışıp anlaşma yollarını aramaya koyulurken oyuna başvurmaktan çekinmemiştir. Uygarlaşmanın önünü açan oyun düşüncesi, oynayanların birlikte var olduğu zeminde yüzyıllar boyunca evrilerek hayatın kendisini yaşanabilir bir oyun alanına dönüştürmeyi başarmıştır. Oyunun varlığı ve hayatın boşluklarını doldurma içtepisiyle oyuncu insan, kendine yarattığı gündelik hayatın farklılaşan alanında dolaysız bir içgüdüyle oynar. Sanat da oyun gibi kendinde olan amacı ile çıkarsız bir ilişkinin beklentisine girer. Özgürlük edimi sanat ve oyunun ortaklık kurduğu kazanımlardır. Modern gündelik hayatın parçalı yapısında yitirilen oyunun geri kazanımı ve oyunun sanatsal seyrini değiştirme düşüncesi, avangart hareketin üstlendiği özgürlük mücadelesi olarak tanımlanır. 20. yüzyılın dünya savaşlarını sahneleyen Batı Avrupa kentlerinde gündelik hayatın dönüşümünü ve mevcut kültürel oyunu bozma tahayyülü, sanatsal eylemi gündelik hayatın yaratıcı bir unsuru kılma noktasında yeni oyunların kurulumuna sebebiyet verir. Bu çalışma Dada, Sürrealizm ve Sitüasyonist Enternasyonal özelinde modern gündelik hayatın eleştirisine yönelen avangart oluşumların kolektif yapılaşmasındaki politik ve sanatsal oyunlarının yanı sıra bireysel yaratımlarındaki ilham verici oyun alanlarına odaklanır.
Özet (Çeviri)
Through its history, humanity has never hesitated to use play to communicate and as a form for knowing each other. The concept of play has advanced the civilization and evolved in the centuries on the field of the shared space of player to transform the life itself a play ground. Playful human with an inner drive to fill the holes of life and the existence of play, plays with a direct instinct through the differentiating ground of his own daily life. Art, just like play has an expectation of an involvement without any interest outside of its purpose in itself. Acts of freedom are a benefit of 'art and play's partnership. Recovering of play that is lost in the fragmented structure of modern daily life and the idea to chance the artistic path of play are described as a struggle for freedom of avantgarde movement. Transformation of daily life in western European cities which were a theatre of world wars of the 20th Century and the dream of distrupting contemporary culture play are the reason of structuring new plays in the context of making art a creative element of the daily life. This study focuses on political and artistic plays in the structuralization of avantgarde formations of Dada, Surrealism and Situationist International's orientation on criticism of modern daily life.