Güçlendirici liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ı̇lişkide algılanan örgütsel destek ve bilgi paylaşımı davranışının aracı rolü: Bilişim sektöründe bir çalışma
Mediating role of perceived organizational support and knowledge sharing behavior on the relationship between empowering leadership and innovative work behavior: A study on it sector
- Tez No: 585007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bilişim firmalarının çevrelerindeki değişimleri takip etmeleri ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmaları gerekmektedir. Değişen çevreyi takip etmek oldukça zor olduğu için yöneticiler astlarına kendi yetki ve sorumluluklarını dağıtmakta, onların da çevreden gelen bilgileri değerlendirip karar verme süreçlerine dahil olmalarını beklemektedir. Çalışanlar ise, edindikleri bilgileri çevresiyle paylaşarak örgüt içi etkinlik ve verimliliğin devamlılığını sağlamaktadır. Bu bağlamda, bilgi paylaşımında tarafların birbirlerini tanımaları ve doğru zamanda, doğru bilgiyi birbirlerine aktararak yenilikçi fikirleri üretmeleri ve bu fikirleri yayarak birbirlerine destek olmaları gerekmektedir. Bahsi geçen bu nedenler çalışanların yenilikçi davranışlar sergilemesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada da yenilikçi iş davranışını tetikleyici unsurlar olarak güçlendirici liderlik, örgütsel destek algısı ve bilgi paylaşımı davranışı ele alınmıştır. Bunun için“Bilişim 500”listesindeki işletmelerde görev yapan 149 bilişim sektörü çalışanından anket yoluyla veri toplanmıştır. Güçlendirici liderlik, algılanan örgütsel destek, bilgi paylaşımı davranışı, yenilikçi iş davranışı ölçekleriyle elde edilen bu veriler öncelikle geçerlilik testi için faktör analizine tabi tutulmuştur. Ayrıca her bir ölçeğin Cronbach's Alpha değerleri güvenilirlik için incelenmiştir. Elde edilen bulgular araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Daha sonra hipotez testi için korelasyon, çok değişkenli lineer regresyon ve hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçları PROCESS makrosu ile doğrulanmış ve aynı zamanda araştırma modeli bir bütün olarak test edilmiştir. Bulgular güçlendirici liderlik ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin tam aracı olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan algılanan örgütsel destek güçlendirici liderlik ve bilgi paylaşımı davranışı arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü sergilemektedir. Araştırmanın sonucunda; güçlendirici liderlik ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide algılanan örgütsel destek ve bilgi paylaşımının birlikte seri aracılık rolü üstlenmediği bulunmuştur. Son olarak güçlendirici liderlik, algılanan örgütsel destek, bilgi paylaşımı ve yenilikçi iş davranışının demografik özellikler temelinde farklılıkları bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi ile analiz edilmiştir. Farklılık analizlerinde ilgili değişkenlerin hiçbirinde demografik özelliklere göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Innovativeness is crucial for IT firms. IT firms should evaluate the environment in a systematic way. This task is difficult and time consuming for managers. Therefore, managers share their power with subordinates in order to maintain effectiveness and efficiency.. Besides, employees maintain the organizational effectiveness and efficiency by generating new ideas and realizing these ideas. In this context, employees should know the colleagues well and help each other by sharing the right information at the right time. So that employees can easily find new work methods techniques and instruments and generate original solutions for problems. These reasons underline the importance of innovative work behavior. In this study, empowering leadership, perceived organizational support and knowledge sharing behavior are discussed as predictors of innovative work behavior. For this purpose, data was collected from 149 white-collar IT employees working in the companies which is listed in“Bilişim 500”. the data collected through the empowering leadership, perceived organizational support, knowledge sharing behavior, innovative work behavior scales is analyzed by factor analysis in order to test the validation and reliability of the scales. In order to test the hypothesis hierarchical regression analysis was used and results are verified via PROCESS macro. Results point out that, perceived organizational support fully mediates the relationship between empowering leadership and innovative work performance, perceived organizational support partially mediates the relationship between empowering leadership and knowledge sharing behavior. At the end of the study, the serial mediating effect of perceived organizational support and knowledge sharing behavior on the relationship between empowering leadership and innovative work behavior is not supported. Lastly, empowering leadership, perceived organizational support, knowledge sharing behavior and innovative work behavior variables are analyzed through t-test, ANOVA and to find out the significant differences in terms of demographical variables. However, no significant difference is determined.