Analyzing the relationship between graduate theses of universities and the competitive industries in their regions
Üniversitelerin lisansüstü tezlerinin bölgelerindeki rekabetçi endüstriler ile ilişkisinin analizi
  1. Tez No: 585055
  2. Yazar: SAMET KÜRŞAT BAŞOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY DERELİ, DOÇ. DR. ALPTEKİN DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde üniversiteler yürüttükleri geleneksel öğretim ve araştırma çalışmaları ile birlikte teknoloji transferi, patent lisanslama ve danışmanlık faaliyetlerini gerçekleştirmek için çalışmaktadır. Üniversiteler, bu faaliyetlerinin kendi bölgesine ve ulusal ekonomiye katkısının artması için de stratejiler geliştirmektedir. Bu kapsamda üniversitelerin bölgesel kalkınma odaklı çalışmalarının önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada, üniversiteler ve bölgelerindeki en rekabetçi endüstrilerin arasındaki ilişki üniversitelerin bu endüstriler odağındaki lisansüstü tezleri ile analiz edilmiştir. Analiz için yedi Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi (GYUE) sıralamasında devamlı yer alan yirmi altı üniversite ve bölgeleri seçilmiştir. Seçilen bölgelerin imalat sanayisindeki en güçlü ve en rekabetçi sektörleri Balassa RCA endeksi ve Dış Ticaret Dengesi Endeksi (TBI) ile belirlenmiştir. Üniversitelerin belirlenmiş sektörlere yönelik gerçekleştirdikleri lisansüstü tez sayıları akademisyen sayılarına bölünmesi ile bir puanlama oluşturulmuştur. Üniversiteler bu puanlama sonucuna göre sıralanmıştır. Sonuç olarak, üniversitelerin lisansüstü tezleri ile bölgelerinin rekabetçi endüstrileri arasında ilişki bu sıralamaya göre yorumlanmıştır. Aynı zamanda bu sıralama üniversitelerin GYUE sıralamaları ile karşılaştırılmış ve benzerlikler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Universities are working to carry out activities such as technology transfer, patent licensing and consultancy along with their traditional teaching and research activities. Universities are also developing strategies to increase the contribution of these activities to their region and national economy, so the importance of universities' regional development-oriented studies is increasing. In this study, the relationship between universities and the most competitive industries in their regions are analyzed with the graduate theses of universities focusing on those industries. Twenty- six universities, which are regularly included in seven Entrepreneurial and Innovative University Index (EIUI) rankings and their regions were selected. The strongest and the most competitive sectors in the manufacturing industry of the selected regions were determined by the Balassa RCA Index and Foreign Trade Balance Index (TBI). The number of graduate theses related to those sectors are divided by the number of academicians and a score is obtained. Universities are ranked according to this score. As a result, the relationship between the graduate theses of universities and the competitive industries of their regions were interpreted according to this ranking. Also, this ranking was compared with the GYUE rankings of the universities and the similarities were interpreted.