Geogrid donatılı yüzeysel şerit temellerde, geogridin zemininin taşıma gücüne etkisi
Effect of geogrid reinforcement on the bearing capacity of strip foundaiton
  1. Tez No: 58507
  2. Yazar: SEMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZCAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yapılara etkiyen yükleri.kendi ağırlığıyla birlikte zemin ortamına aktaran yapı elamanlarına temeller denilmektedir. Temeller projelendirilirken; taşıma gücü.oturma ve ekonomiklik koşullarının aynı anda sağlanmasına dikkat edilmelidir Temellerin taşıma gücü, günümüze kadar çeşitli teorik ve deneysel araştırmalara konu olmuş ve bu konuyu araştırmacılar çeşitli Parametreleri ön planda tutarak çeşitli yönleriyle incelemişlerdir. Yapılan deneysel çalışmada; kolezyonun taşıma gücüne etkisinin olmaması için temiz ve kuru orta büyüklükte uniform kum kullanılarak, deneyler düzlem deformasyon deney koşullarında yapılmıştır. Bunun için düzlem deformasyon deney koşullarına uygun olarak, ön ve arka yüzeyleri cam malzemeden bir deney tankı ile genişlikleri B=3.5cm, 5cm ve 7cm olan model temeller hazırlanmıştır. Yapılan tüm deneyler esnasında kumun rölatif sıklığı sabit (Dr=0.90) tutulmuştur. Deneyler donatışız ve donatılı olarak iki ana gurupta yapılmıştır. Yükleme aleti olarak üç eksenli basınç aletinin presi kullanılmıştır. Donatışız deneylerde B=3.5cm, 5cm, 7cm temel genişlikleri için.taşıma gücü deneyleri yapılarak, bu temeller için sınır taşıma güçleri sırasıyla 0.93 kg/mc2 1.62 kg/mc2, 2.38 kg/mc2 olarak belirlenmiş ve oturma yük grafikleri çizilmiştir. Donatışız olarak yapılan deneyler sonunda ; temel genişliği arttıkça sınır taşıma gücününde yaklaşık orantılı olarak arttığı görülmüştür. Bu genel sonuç bu konuda daha önceden yapılan çalışmalarada uygunluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY The construction elements which transmit the loads from the superstructure together with the self weight to the surrounding soil are called“foundations”, Attention must be paid to provide for all the conditions of bearing capacity, settlement and economy at the same time when they are designed. The researchecs have studied this subject from several aspects by paying importance to the various parameters. In this experimental study; In order to disregard the effect of the cohesion on the bearing capacity, the tests have been performed by using clear, dry, uniformly graded the middle sized sand under plain strain test conditions. For this purpose, a tank whose front and book surfaces made of glass and three model foundadions having widths 3,5-5 and 7 cm have been prepared to simulate plain strain test conditions. The relativ density of the sand has been kept constant (Dr = 0,90) during all the tests. Tests have been performed in two main groups, namely the reinforced and unreinforced loading has been applied by the triaxial compressive test device. In the unreinforced tests, the tests of bearing capacity have been performed and the ultimate bearing capacity has been found21,71.63 and171.5 kg respectively for the widths of 3-5 and 7 cm. The curves of settlement-load have been drawn. In the unreinforced tests it has been observed that as the \..^th of foundation increases, the bearing capacity also increases almost proportionally. This result is in confirmity with the previous studies on this subject. In the reinforced tests, Fortac georids have been used as reinforcing material. In the tests, the length of reinforcing material has been taken the nine times the foundation width and 3 layers of reinforcings have been used. The spacing between reinforcing materials (z) an the depth of the first reinforcing layer from the soil surface have been taken as the same. To determine the optimum width of the foundation, tests depending upon the width of the foundation, have been performed in various ratios of width. The effect of the depth of reinforcing material on the beaing capacity, the variation in the settlement-load curves and comparison of the reinforced and unreinforced tests have been made.