Dikdörtgen kesitli açık kanallarda sürtünme katsayısı
  1. Tez No: 58508
  2. Yazar: CAHİT YERDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVRUZ YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Açık kanallarda kararlı düzgün akım hızının hesaplanmasında önemli parametrelerden bir tanesi sürtünme katsayısı' dır. Chezy tarafından tespit edilen akım hızı formülündeki C katsayısı kanal çeper cinsine bağlı bir katsayıdır. C katsayısının tespitinde yaygın olarak kullanılan Manning-Strickler-Gauckler denkleminde k akış katsayısının gerçek değerini belirlemek oldukça güçtür. Bunun uzantısı olarakta son zamanlarda boru akımlarında geçerli olan Darcy-Weisbach denklemi kanal akımlarının hesabında kullanılmaya başlanmıştır. Boru akımlarında X direnç katsayısı (ya da sürtünme katsayısı)' nın belirlenmesi için yeterli duyarlılıkta amprik bağıntılar bulunmaktadır. Ancak kanallarda pürüzlülük borulara göre daha karmaşık olduğundan, kanallarda X direnç katsayısının hesabı için her koşulda geçerli olan bir bağıntı veya bağıntılar elde edilememiştir. Belirli koşullarda kullanılması önerilen amprik bağıntıların geçerliliklerini doğrulayacak araştırmaların sayısı az olduğundan, bu bağıntılar henüz tam ve geniş bir kabul görmemektedir. Bu çalışma ile literatürde önerilmiş olan bağıntıların gerçekçi sonuçlar verip vermedikleri deneysel olarak araştırılmaya çalışılmıştır. Kanallarda direnç katsayısına etkili parametrelerin sayısının çok olması nedeni ile bu parametrelerin sayısının her birinin etkisinin belirlenmesi bir yüksek lisans çalışmasının sınırlarını çok aştığından, bu çalışma ile tabandaki kum pürüzlülüğünün ve kum dalgacıkları pürüzlülüğünün direnç katsayısını ne şekilde etkiledikleri deneysel olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak kanallarda toplam direnç katsayısının şev direnç katsayısından ayrılması için önerilen ilişkilerin isabetlilikleri ölçümlere dayalı olarak irdelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda literatürde var olan amprik denklemlere yeni değişkenler konularak, regresyon analizleriyle konu ile ilgili yeni yeni ifadeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the important parameters for the estimation of permanent uniform flow velocity in canal is the coefficient of friction. Coefficient C in flow velocity equation performed by Chezy is due to the type of the surface irregularities of canal. In Manning-Strickler-Gauckler equation using widely for the estimation of coefficient C, it is quite difficult to determine the true value of the flow coefficient k. In addition, Darcy- Weisbach equation has been used recently for pipe flow. There are enough empirical expressions to determine the coefficient of friction X in pipe flow. But, since the roughness in canal is more complex than in pipe, an expression or expressions which is valid for every conditions to estimate the friction of coefficient X in canal couldn't have been found. Since the number of researches supporting the validity of the empirical expressions proposed to be used in some situations are inadequate, such expressions do not find wide acceptance. In this study, the expressions suggested in the literature were investigated experimentally whether or not they gave true and sensitive result. Since the number of parameters affecting the coefficient of friction in canal was too much and to determine the effect of every one of these parameters far exceeded the scope of a master study, how the roughness of sand and sand wave on bed affected on the coefficient of friction was experimentally estimated in this study. In addition, the validities of the suggested relationships for separating the coefficient of total friction from the coefficient of slope friction in canal were experimentally investigated. In the result of these experimental studies, new expressions were found by regression analysis adding new parameters in addition to the existing empirical expressions.