Resim sanatının giysi tasarımlarında kullanılmasının sanatçının tanınırlığına etkisi
The effect of usage of painting in texti̇le desgin to personal branding and recognition
  1. Tez No: 585087
  2. Yazar: BİKE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİ EMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Moda ve plastik sanatlar ilişkisinin tarihsel gelişim süreci, modanın plastik sanatlardan beslenmesi ile başlamış, daha sonra karşılıklı bir fayda ilişkisine dönüşmüştür. Giysi tasarımcıları ve sanatçılar arasında kurulan bağlar endüstriyel ilerlemeler ve teknolojik gelişmeler moda markaları ve sanatçı işbirlikleri olarak biçim değiştirmiştir. Sanat ile modanın karşılıklı etkileşimi günümüzde sanatçının tanınırlığına büyük katkı sağlamaktadır. Modanın sokak ile olan bağı sayesinde sanat günlük yaşam içerisinde kendisini daha fazla gösterebilme fırsatı bulmakta ve daha fazla insana ulaşabilmektedir. Bu çalışmada, resim sanatı ve modanın tarihten bugüne içinde bulunduğu etkileşim tespit edilmiş, giysi tasarımcıları ve ressamların, moda markaları ve sanatçıların gerçekleştirdikleri iş birlikleri örneklerle incelenmiştir. Resim sanatının giysi tasarımlarında kullanılmasının sanatçının tanınırlığına katkıda bulunduğu savından yola çıkarak, tuval üzerine karışık teknik ile özgün yapıtlar meydana getirilmiş ve bu yapıtlardan faydalanılarak giysi ve aksesuar tasarımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The historical development process of the relationship between fashion and plastic arts started with the fact that fashion made use of plastic arts and then it turned out a synergic relationship based on self-interest. The connections that were set between fashion designers and artists, industrial and technological developments transferred into fashion brands and artist collaboration. Today, reciprocal interaction of art and fashion has a remarkable impact on recognition of an artist. Art is able to find a wider place to show itself and reach more people thanks to the tie between fashion and street. In this study, the interaction where painting and fashion exist, is detected and collaborations that were carried out by fashion designers, artists and fashion brands are examined with examples. Genuine works were created by using mixed technique on canvas on the basis of assertion which claims that using painting art in fashion design contributes in recognition of an artist. And by making use of those works, clothes and accessories were designed.