Toplumsal gerçekçi resim bağlamında Nuri İyem
Nuri İyem in the context of social realistic painting
  1. Tez No: 585086
  2. Yazar: ZEHRA BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez toplumsal gerçekçiliği araştırmak ve Türk sanatı üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak için yazıldı. 1900'lü yıllarda çeşitli sebeplerden ötürü işçiler üzerinde ağır baskılar oluşmaya başlar. O dönemde yaşayan sanatçılar bu durumu fark edince eserlerinde yaşanılan olayları anlatmaya başlar. Sanatçılar ezilen halkı, köylüyü ve işçiyi eserlerinde savunmak ister. Onların yaşadıkları sorunlara bu şekilde çare olmak isterler. Çünkü sanat insanların düşüncelerini değiştirebilecek enerjiye sahiptir. Toplumcu Gerçekçilik sosyalist bir alt yapıya sahiptir. Bu sebeple ideolojik olarak birkaç madde üzerinde şekillenir. Toplumcu gerçekçi sanatçının kişiye ideolojik olarak vermek istediği mesaj şu şekildedir. Bugünkü durumunun ne olduğu önemli değil. Yarınki durumunun nasıl olması gerektiğini düşünmelisin. Burada siyaset sanat birleşimi görülür. Türk resim sanatındaki toplumcu gerçekçi eserlerde de çıkış şekli aynıdır. Sanatçılar halkın yanında olduklarını eserlerinde ifade ederler. Bu eserler, geçiş dönemini görmezden gelirsek, 1970'li yıllarda üretilmeye başlandı. Nuri İyem de her toplumcu gerçekçi sanatçı gibi yaşadığı toplumdan kendisini ayrı tutmaz. Sanatına bu şekilde yön verir.
Özet (Çeviri)
This thesis was written to investigate social realism and to reveal its effects on Turkish art. In the 1900s, due to various reasons, workers began to have severe pressure on them. At that time, artists living in that period began to explain the events experienced in his work. Artists want to defend the oppressed people, the peasant and the worker in his works. They want to remedy the problems they face. Because art has the energy to change the thoughts of people. Socialist Realism has a socialist infrastructure. For this reason, it is ideologically shaped on several items. The message that the socialist realistic artist wants to give to the person ideologically is as follows. It doesn't matter what the situation is today. You need to think about how your situation should be tomorrow. Here, art is seen as a combination of politics. The way of exit in the social realistic works of Turkish painting is the same. Artists express what they are with in their works. These works began to be produced in the 1970s, ignoring the transition period. Like every socialist realist, Nuri İyem does not separate himself from the society in which he lives. This is how he directs his art.