Genç hentbolcularda endokrin parametrelerinin kas hipertrofisine etkisi
The effect of endocrine parameters on muscle hypertrophy in young handball players
  1. Tez No: 585099
  2. Yazar: ÜMİT HAYTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Adolesan dönemdeki hentbolcularda 8 haftalık kuvvet antrenmanı sonrası endokrin parametreleri ile kas hipertrofisine etkisini incelemektir. Gerekçe ve Yöntem: Araştırmaya adolesan dönemde hentbol oynayan rastgele seçilmiş 20 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Denek grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olarak ikiye ayrılmıştır. Denek grubu hentbol antrenmanı ve 8 hafta, haftada 3 kez kuvvet antrenmanına katılırken, kontrol grubu sadece hentbol antrenmanlarını sürdürmüştür. 8 haftalık kuvvet antrenmanı öncesinde - sonrasında katılımcıların vücut komposizyon analizleri, hormon ve oksidatif stres değerleri belirlenmiştir. Ayrıca 8 hafta öncesinde-sonrasında 1 TM kuvvet değerleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler Spss 23 programında analiz edilmiştir. Grup içi analizlerinde Wilcoxon Sıralı Testler uygulanırken, gruplar arası testlerin analizi için Man Withney U testi kullanılmıştır. Ayrıca kas kütlesi ile hormon ve oksidatif stres arasındaki ilişki için Spearman ilişki testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda adolesan dönemde yapılan kuvvet antrenmanlarının serbest testosteronu arttırdığı ancak IGFBP3 ve SHBG değerlerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Kuvvet antrenmanının toplam oksidatif durumu olumlu yönde etkilediği görülmüştür (p0.05), ancak kas kütlesi ve TOS değerleri arasında bir ilişki görülmüştür. Sonuç: Sonuç olarak kuvvet antrenmanının adolesan dönemdeki sporcular için oksidatif stresi azaltmada faydalı olduğu ve hem kas kütlesini hem de maksilmal kuvveti arttırdığı görülmektedir. Ayrıca kas kütlesi ve TOS arasında bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of endocrine parameters on muscle hypertrophy after 8 weeks of strength training in adolescent handball players Metod: Twenty adolescents playing handball participated in the study. The participants were divided subject (n=10) and control (n=10). Subject group participated 8-week handball and strength training. Control group participated only in handball training. Before and after the 8-week study, body composition analyses, hormone and oxidative stress were determined by taking blood sample. In addition, 1RM calculated. The data was analyzed in SPSS 23 program. In the analysis of within group tests, Wilcoxon Signed Rasnks test was used. In the analysis of between group tests, Man Withney U test was used. To determine the correlation between muscle mass and hormone and oxidative stress, Spearman correlation test was used. Findings: In findings, it was observed that strength training in adolescence increased free testosterone (p 0,05), a correlation between muscle mass and TOS was found. Conclusion: Consequently, strength training can be effective to reduce oxidative stress and increases maximal strength and muscle mass in adolescent handballers. A correlation between muscle mass and TOS was found.