A new episode of displacement: The protracted exile of Syrian Kurds in İstanbul's Demirkapı neighbourhood
Yeni bir yerinden edilme dönemi: İstanbul'un Demirkapı Mahallesi'nde Suriyeli Kürtlerin müzmin sürgünlüğü
- Tez No: 585119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYGUN GÖKARIKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kürtlerin yerlerinden edilmesinin ilk örneği olmamasına rağmen, özellikle yarattığı kitlesel sınır ötesi hareketlilik düşünüldüğünde, Suriye iç savaşından beridir süregelen yerinden edilmeler eşi görülmemiş boyuttadır. Böylesi geniş bir tarihsel arka planı olan yerinden edilme olgusuna bakan bu çalışma İstanbul Demirkapı'da yaşayan Suriyeli Kürt göçmenlerle gerçekleştirilen etnografik bir saha çalışmasının sonucudur. Demirkapı, 1990ların başlarında zorla yerinden edilen Kürt nüfusun da yoğun olarak yaşadığı bir mahalledir. Mahalleden gözlemler ve Suriyeli Kürt sakinleriyle -ayrıca daha az sayıda da yerli Kürt mahalleliyle- yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ve mülakatlar yardımıyla, bu araştırma temel olarak ulus devlet sınırlarını aşan sürgün ve zorla yerinden edilme deneyimlerinin karmaşıklığını irdelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca, bir mahalle özelinde gündelik hayat dinamiklerine odaklanarak, mülteci çalışmaları ve idareciliğinde baskın olan insaniyetperverlik indirgemeciliğine bir eleştiri getirmeyi amaçlamaktadır. Göçmenlerin, belirtilen kentsel mekâna uzanan yerinden edilme hikâyeleri ve gündelik karşılaşmaları bu tezin temelini oluşturmaktadır. İstanbul'daki Suriyeli Kürt göçmenlerin hayatlarına dair bir fikir vermek adına, Türkiye'nin mülteci politikalarının yanı sıra ucuz ve yasadışı emek politikalarına tabi olmaktan doğan kişisel deneyimler de bu araştırma içerisinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although this is not the first time Kurds are being displaced from the lands they live in, the recent mass displacement since the beginning of the Syrian civil war is unprecedented in scale, considering the resultant mass cross-border mobility. Dealing with the issue of displacement that has such a broader historical background, the present study is the result of an ethnographic field research with the Syrian Kurdish migrants living in Demirkapi neighbourhood of Bağcılar district in Istanbul. Demirkapı happens to be a neighbourhood densely populated by the Kurds displaced internally in the early 1990s. With a combination of observations from the neighbourhood, semi-structured in-depth interviews and narrative interviews carried out mostly with Syrian Kurdish neighbours -but also with a lesser number of 'local' Kurdish residents, this research mainly aims to scrutinize the complexity of the individual and collective experiences of forced displacement and exile across the nation state borders. The study also aims to develop a critique of humanitarian reductionism of refugee management and studies by focusing on everyday dynamics at a neighbourhood setting. Migratory trajectories of the migrants that have ended up in this specific urban space and everyday encounters are central in the scope of this study. The individual experiences under the“refugee”regime of Turkey as well as under the cheap and informal labour regime are also worked on throughout the study to give an account of the lives of Syrian Kurdish migrants in Istanbul.