Personel güçlendirme ve psikolojik sahipliğin iş sonuçlarına etkisi:Eğitim sektörü üzerine bir çalışma
Effects of personnel empowerment and psychological ownership on business outcomes: A study in the education sector
- Tez No: 585143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzün modern yönetim yaklaşımlarından biri olan personel güçlendirme ve çalışanın kendisini örgütüyle özdeşleştirmesi anlamına gelen psikolojik sahiplik kavramlarının hem örgüte hem de çalışana pek çok katkısı söz konusudur. Örgüte rekabet avantajı kazandıran bu kavramlar, iş sonuçlarına da olumlu katkılarda bulunmaktadır. Bu araştırmada personel güçlendirme ve psikolojik sahipliğin iş sonuçlarına etkisi incelenmiştir. İş sonuçları olarak görev performansı, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti ele alınmıştır. Araştırma, Kocaeli ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim veren devlet liselerinde görev yapan 236 eğitim personeli üzerinde uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler açıklayıcı faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, personel güçlendirme ile görev performansı ve örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde; işten ayrılma niyeti ile negatif yönde bir etki bulunmuştur. Psikolojik sahiplikle görev performansı ve örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde, işten ayrılma niyeti ile de negatif yönde etki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Empowerment which is one today's modern management practices and psychological ownership which means the employee identifies with himself or herself are very important both employee and the organization. These concepts provide a competitive advantage to organization while also contributing to business outcomes. This study examines the effects on personnel empowerment and psychological ownership on the business outcomes. Task performance, organization commitment and turnover intention are addressed as business outcomes. Research data is collected from 236 teachers employed by state at technical high schools in Kocaeli. Exploratory factor analyses, confirmatory factor analyses, correlation and regression analyses are performed to test a number of hypothesses .Data analyses revealed that revealed there is a positive relationship between empowerment and both task performance and organizational commitment while there is a negative relationship between turnover intentions. Psychological ownership has positive effects on task performance and organizational commitment, while negative effect on turnover