Örgütsel davranış araştırmalarının bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of organizational behavior research
- Tez No: 585168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ŞEHİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Bibliography, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bilgi üretiminin hızlanması ve iletişim araçlarındaki yenilikler bilimsel çalışmaların daha fazla insana ulaşmasını sağlamıştır. Özellikle bilimsel çalışmaların internet ortamına taşınması ve uluslararası desteklerdeki artış bilimsel iş birliği konusunda tüm zamanların en üst seviyesine ulaşmıştır. Google Scholar, Web of Science ve Scopus gibi veri tabanları bibliyometrik çalışmaların önemli kaynaklarındandır. Bunun en somut örneği uluslararası projelerdeki ve ortak yazarlı çalışmalardaki hızlı artıştır. Buna rağmen iş birliği tüm bilim dallarında görülememektedir. Fen bilimleri ve sosyal bilimler olarak düşünüldüğünde arada büyük farklılıklar gözlenmektedir. Bu durumu analiz etmek için bibliyometrik çalışmalar incelenebilir. İşletme bilimi açısından bakıldığında genel olarak strateji, yönetim, organizasyon, insan kaynakları, pazarlama gibi alanlarda iş birliklerinin yoğun olduğu anlaşılmaktadır. Ancak örgütsel davranış alanının bilinen zorlukları nedeniyle bu alanda yapılan çalışma sayısının oldukça kısıtlı olduğu görülmüştür. İşletme bilimi açısından bakıldığında genel olarak strateji, yönetim, organizasyon, insan kaynakları, pazarlama gibi alanlarda iş birliklerinin yanında işletme alanda etkin kaynakları ve araştırmalarda ilgi alanlarında değişimi inceleyen bibliyometrik çalışmalar mevcuttur. Ancak örgütsel davranış alanının bilinen zorlukları nedeniyle bu konuda yapılan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada“Journal of Organizational Behavior”dergisinde son 25 yılda yayınlanan tüm makalelerin yazar ilişkilerinin evrimini ve çalışmaların entelektüel yapısını incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The acceleration of knowledge production and innovations in the means of communication has enabled scientific studies to reach more people. Particularly, the increase in international support and the increase of international support have reached the highest level of scientific cooperation. The most concrete example of this is the rapid increase in international projects and co-authored studies. However, cooperation cannot be seen in all branches of science. When considered as sciences and social sciences, there are great differences between them. To analyze this situation, bibliometric studies can be examined. In terms of business science, there are bibliometric studies that examine the changes in the areas of interest in research, effective resources in the field of business as well as cooperation in areas such as strategy, management, organization, human resources and marketing. However, due to the known difficulties in the field of organizational behavior, no study has been conducted on this subject. In this study, the evolution of the author relations and the intellectual structure of the works in the journal yap Journal of Organizational Behavior ın published in the last 25 years has been examined.