Türkiye'de vakıf üniversitelerinin kurumsal sosyal sorumluluk anlayışlarının karşılaştırmalı incelemesi: Koç Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi örneği
Comparative examination of the corporate social reponsibility for foundation universities located in Turkey: Koç University and Istanbul Aydın University case study
- Tez No: 585217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanlık tarihinde çok eskilere dayanan sosyal sorumluluk kavramı Sanayi Devriminden sonra ortaya çıkan köklü değişimlerle gündeme gelmiştir. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramını öncelikleri arasına alarak 21. Yüzyılda küreselleşmenin etkisiyle kurumlar arasında rekabet artmış ve bu rekabetle fark edilmek isteyen kurumlar kurumsal sosyal sorumluluk kavramını ciddiye alarak bu alanda öncelikli olarak çalışmalar yapmışlardır. Eğitim, altyapı, sağlık gibi temel sorunlar çözüm üretmek açısından kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları önem arz etmiştir. Kurumların toplumsal oluşumlara karşı hassasiyetine bağlı olarak gelişen bir kavram olan sorumluluk kavramı, sosyal sorumlulukla başlayıp kurumsal sosyal sorumlulukla devam eden ve gelişen bir kavram olmuştur. Kurumların yıllar boyunca, kar elde eden ve tek amaçlarının yöneticileri ve ortaklarını memnun etmek olduğu düşünülmüştür. Kurumların sadece kar sahiplerine karşı sorumlu olmadıkları zaman içinde anlaşılmış ve toplumsal çevreyi de kapsadığını kabul etmişlerdir. Her sektörden çeşitli kurumlar günümüz koşullarında sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedirler. Kurumların sosyal sorumluluk alanlarından biri olan eğitim alanında faaliyette bulunan yükseköğrenim kurumları da topluma hizmetin bir parçası olarak sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir veyahut farklı kurumlar tarafından yürütülen/ yürütülmekte olan sosyal sorumluluk projelerine destek olmaktadır/ katkıda bulunmaktadır. Türkiye de son yıllarda sayıları hızla artan Vakıf Üniversiteleri hem kurumsal itibar için hem de topluma hizmetin bir gereği olarak sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmektedir. Türkiye'de yükseköğrenim alanında faaliyet gösteren Vakıf Üniversitelerinin sosyal sorumluluk anlayışlarını var olan sosyal sorumluluk modelleri çerçevesinde ortaya koyabilmek adına Koç Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi sosyal sorumluluk projeleri ve anlayışları çalışma kapsamında incelenmiştir. Çalışmayı gerçekleştirebilmek için her iki üniversitenin yazılı stratejik planlarındaki sosyal sorumluluk anlayışlarına bakılarak gerçekleştirilmiş projeler incelenmiş ve ilgili kişilerle mülakat gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The social responsibility concept went back on a long way in the human history comes up with changeovers which show up after the Industrial Revolution. The competition among institutions increased with the effect of globalization in the 21st century by taking the concept of corporate social responsibility as a priority and the institutions that want to be recognized with this competition have taken the concept of corporate social responsibility seriously and initially carried out studies in this field. The corporate social responsibility studies have importance in terms of producing solutions to basic problems such as education, infrastructure and health. The concept of responsibility, which develops depending on the sensitivity of institutions to social formations, has become a concept that starts with social responsibility and continues with corporate social responsibility. Over the years, it has been thought that the institutions earn profit and their only purpose is to satisfy the managers and their partners. It has been understood that the institutions were not responsible for only to the owners of the profits and they accepted that including also the social environment. The various institutions in every sector carry out social responsibility projects in today's conditions. The higher education institutions operating in the field of education, which is one of the social responsibility areas of the institutions, carry out social responsibility projects as a part of the service to the society or support / contribute to the social responsibility projects carried out by different institutions. The Foundation Universities which rapidly increase their number in Turkey in recent years has realized both for corporate reputation and social responsibility projects as a requirement of service to the community. Koç University and Istanbul Aydin University have been examined within the scope of the study about social responsibility projects and understandings in order to reveal the social responsibility understandings of Foundation Universities which operate in higher education field in Turkey within the frame works of existing social responsibility models. In order to carry out the study, the projects carried out by taking into consideration the social responsibility understandings in the written strategic plans of both universities were analyzed and interviews were done with related people.