Kripto para ve kripto paranın ticarette kullanımı: Girişimcilerin ve yatırımcıların kripto paraya ilişkin tutumlarının incelenmesi
Cryptocurrency and the usage of cryptocurrency in trade: A research on behaviours of entrpreneurs and investors regarding cryptocurrency
- Tez No: 585218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda internet ve teknolojinin hızla ilerlemesiyle, hem Türkiye'de ve hem de dünyada bilinirliliği giderek artan kripto para birimleri özellikle Bitcoin, dünya çapında kullanımı sürekli artan bir para birimi haline gelmiştir. Kripto para birimi, mal ve hizmet alımında ödeme aracı olarak kullanılan, güvenilir bir merkezi sisteme bağlı olmaksızın, kişilere ödeme aracı sağlayan standart bir para birimi gibi çalışan, kullanıcıların kullanmasını sağlayan sanal para sistemidir. Finansal piyasalar açısından yükselen bu para birimleri başta Bitcoin olmak üzere farklı isimlerle yatırımcıların ve girişimcilerin ilgi alanındadır. Kripto paraların bu trendi karşısında bilgi ve farkındalığın ölçülmesi, girişimciler ve yatırımcılar için önemli olacaktır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, kripto para kavramını detaylı olarak incelemek, ardından kripto para ile ticaret yapan veya yatırım aracı olarak kullanan bireylerin bu konuya ilişkin tutumlarını ortaya koymaktır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, Muğla ili Menteşe ilçesindeki dört yatırımcı, dört işletme sahibi, bir kripto para borsası sahibi olmak üzere toplamda dokuz kişi ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Katılımcıların çoğu, kripto parayı Bitcoin ile eşleştirmekte, kullanımının kolay olması ve komisyon ücretlerinin düşük olması nedeniyle geleceğin para birimi olacağı düşünülmektedir. Ancak kripto paralar ile ilgili hukuki bir boşluğun olması bu paraların yaygınlaşmasının önünde engel görüldüğü için yeni yasalara ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir. Ayrıca yatırımcı ve girişimcilerin kripto parayı, merak ve sonuç odaklılığının yüksek olmasından dolayı tercih ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid progress of the Internet and technology in recent years, as an increasing awareness of crypto currencies both in the world and in Turkey, especially Bitcoin's use has become a growing worldwide currency. A crypto currency is a virtual currency system, which is used as a means of payment for the purchase of goods and services, and operates as a standard currency providing a means of payment to individuals without being connected to a reliable central system.These currencies, which are rising in terms of financial markets, are of interest to investors and entrepreneurs with different names, especially Bitcoin. It will be important for entrepreneurs and investors to measure information and awareness against this trend of crypto currencies.In this context, the aim of the research is to examine the concept of cryptocurency in detail and then to reveal the attitudes of individuals who trade or use it as an investment tool. For the purpose of the research, in-depth interviews were conducted with a total of nine people, four investors, four business owners and one cryptocurrency exchange owner in Menteşe district of Muğla.Most participants match the cryptocurrency to Bitcoin, which is considered to be the future currency because of its ease of use and low commission fees.However, it is stated that there is a need for new laws since there is a legal gap regarding crypto currencies and it is seen as an obstacle to the spread of these currencies.In addition, investors and entrepreneurs prefer cryptocurrency because of their high focus on curiosity and results.