Benito Pérez Galdós'un eserlerinde sosyal gerçeklik
Social realism in the works of Benito Pérez Galdós
  1. Tez No: 585278
  2. Yazar: SEVİM DOĞAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİRE ZEYNEP ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, XIX. yüzyıl İspanyol edebiyatının öne çıkan gerçekçi yazarlarından Benito Pérez Galdós'un kaleme aldığı Marianela ve Misericordia başlıklı romanları sosyal gerçekçi bakış açısıyla çözümlemeyi amaçlar. Dönemin toplumunu edebi bir arka plan üzerine yerleştiren yazar, birey olarak insanın kültürel-siyasi-dini ve toplumsal değer yargılarıyla örülü çelişkili ve sıkıntılı ilişkilerini çözümlemeyi hedeflemektedir. Avrupa'ya kıyasla İspanya'ya geç gelen gerçekçilik akımı ilk eserlerini XIX. yüzyılın ikinci yarısında verebilmiştir. Çalışmamız boyunca inceleyeceğimiz her iki eserimiz de“gerçekçi romandır”. Bu çalışmanın temel amacı, Galdós'un edebiyat anlayışı üzerinde durup, gerçekçi akımın ışığında yukarıda adı geçen iki eserde irdelenecek olan gerçekçi kavramlar ve toplumsal koşulların metin üzerinde nasıl vurgulandığını ortaya koymaktır. Çalışmamızın birinci bölümünde, XIX. yüzyılın ikinci yarısında İspanya'yı anlamak amacıyla politik, kültürel, toplumsal, idari ve dini yapılar irdelenmiş, edebi bir akım olan“gerçekçiliğin”İspanya'ya gelişi ve edebiyatta yansımaları detaylı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, Benito Pérez Galdós'un hayatı, edebi kişiliği ve dönemin ikinci yarısında“gerçekçilik”akımıyla tanışmasıyla birlikte, gerçekçi romanın belki de ilk örnekleri arasında sayılabilecek eserlerine değinilmiş; ardından çalışılan bu iki roman çözümlenerek Galdós'un eserlerde vurguladığı sosyal gerçeklik temalarını nasıl yansıttığı, öne çıkan öğelerin bunu yansıtmada üstlendikleri rolleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the novels Marianela and Misericordia by Benito Pérez Galdós, one of the most prominent realist novelists of the Spanish Literature in the 19th century, from the perspective of social realism. In these novels, the author, having imaged the society of his period on a literary background, aims to analyse the problematic and conflicting human relations, surrounded by the cultural-political-religious and social values of humans, as individuals. The realist movement, having become popular in a later period in Spain, when compared to the rest of Europe, was merely able to produce its first works in the second half of the 19th century. Both works to be analysed within this study are“realist novels”. The main focus of this study is the literary approach of Galdós and how the realist concepts and social conditions, to be analysed in the light of realist movement, were emphasized in both texts. The first chapter of the study focuses on the analysis of political, cultural, social, administrative and religious structures in order to better understand the conditions in Spain in the second half of the 19th century, and examines the emergence of“realism”in Spain, as a literary movement, and its receptions in the literature, in detail. The second chapter addresses the life and literary personality of Benito Péres Galdós, and his works, which he produced upon his encounter with the“realist”movement in the second half of his period and which can be considered as the first examples of realist novel. Following that the chapter focuses on how Galdós represented the themes of social realism he emphasized in his works and the roles of prominent factors in such representations, through the analysis of the both texts.