Citrus limonum ve mentha piperta'nın influenza a virus replikasyonu üzerindeki etkisi ,viral replikasyonda antiviral ilaçlarla etkileşiminin araştırılması
The effect of citrus limonum and mentha piperita on influenza a virus replication, investigation of the interaction of antiviral drugs in viral replication
- Tez No: 585298
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Influenza viruslar dünya çapında en önemli mortalite ve morbidite sebeplerinden biridir. Günümüzde influenza yakarşık orunmanın en önemli yolu aşılanmadır. Aşılanma oldukça güçlü bir alternative gibi görünse de virusun sık ve kolayca mutasyona uğrayabilme olasılığı güçlü antiviral ilaçlara gereksinimi doğurmaktadır. Biz bu çalışma da limon (Citrus Limonum) ve nane (Mentha Piperta)'nin ekstrelerinin/esensiyel yağlarının influenza A virus replikasyon üzerindeki etkisini ve bu ekstrelerin/esensiyel yağların influenza virus A replikasyonunda antiviral ilaçlarla etkileşimini araştırdık. MATERYAL VE YÖNTEM:Çalışmada öncelikle Citrus Limonum ve Mentha Piperta'nın esansiyel yağlarının sağlıklı hücre hatlarında non-sitotoksik konsantrasyonları tespit edildi. Deneylerde hücre sitotoksisite çalışmalalarının belirlenmesi için MTT (3-(4,5-Dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) yöntemi kullanıldı. Non sitotoksik konsantrasyonlar belirlendikten sonar bu konsantrasyonlar içerisinde antiviral etkinlik çalışmaları gerçekleştirildi. Esansiyel yağların influenza virus A'ya karşı etkinlik çalışmaları IC50 değerleri ve viral replikasyon titreleri real-time PCR yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada Citruslemonumve Menhthapiperita'nınesansiyel yağlarının sağlıklı hücre hatlarında toksik olmayan dozlarını sırasıyla 1.256 ve 0.625 g/ml olarak tespit ettik. Antiviral etkinlik tespit edilen bu konsantrasyonlardan daha düşük konsantrasyonlarda anlamlı olacağından, çalışmalarımızda H1N1'e karşı aktivite çalışmaları bu konsantrasyonların altında olan konsantrasyonlarda çalışılmıştır. Citrus limonumesansiyel yağlarının 0.039 g/ml düzeyinde inkübasyonun 72. saatinden itibaren antiviral etkinlik gösterdiği tespit edilirken, Metnthapiperita'nınantiviral etkinliğinin 0.078g/ml konsantrasyonlarında inkübasyonun 72.
Özet (Çeviri)
Aim: Influenza viruses are among the major causes of mortality and morbidity worldwide. Today, vaccination is the most important way to prevent influenza. Although vaccination appears to be a very powerful alternative, frequent and easy mutation of the virus increases the need for effective and potent antiviral drugs. In this study, we investigated the effect of essential oils of lemon (Citrus limonum) and peppermint (Mentha piperta) on influenza A virus replication and the interaction of these essential oils with Osetelmavir on influenza virus A replication. Material and Method: Firstly, non-cytotoxic concentrations of essential oils of Citrus Limonum and Mentha Piperta were determined in healthy cell lines. In the experiments, MTT (3- (4,5-Dimethylthiazol-2-yl) -2,5-diphenyltetrazolium bromide) method was used for determination of cell cytotoxicity studies. After non-cytotoxic concentrations were determined, antiviral efficacy studies were performed within these concentrations. The efficacy of essential oils against influenza virus A was determined by real-time PCR and C50 values and viral replication titers. Results: In the study, we found non-toxic doses of essential oils of Citrus lemonum and Menhtha piperita in healthy cell lines as 1.256 and 0.625 microgramg/ml, respectively. Activity studies against H1N1 were studied at concentrations below these concentrations found to be non-toxic to cells. The antiviral activity of Citrus limonum was found to be 0.039 microgramg / ml after 72 hours of incubation, whereas the antiviral activity of Metntha piperita was found to be 0.078 microgram / ml after 72 hours of incubation.