Yüksek din öğretimi öğrencilerinde Allah'a bağlanma ve psikolojik sağlamlık: Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
Attachment to god and resilience among students of higher religious education: An example of Ankara University Faculty of Divinity
- Tez No: 585299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN ERDOĞRUCA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, lisans öğrencilerinin Allah'a bağlanma ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini ilahiyat fakültesinde öğrenim gören ( N: 342 %72,5 kadın ve %27,5 erkek ) üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Bu amaçla öğrencilere demografik veri formu, Yeniden Yapılandırılmış Müslüman Dini Yönelim Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Tanrı'ya Bağlanma ölçeği uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Allah'a güvenli bağlanma ile psikolojik sağlamlık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmemiştir (p>0,05). Buna karşın Allah'a kaygılı bağlanma ile psikolojik sağlamlık arasında negatif yönlü düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki (p0,05) görülmüştür. Aynı şekilde lisans öğrencilerinin yaş, sınıf düzeyi, dindarlık ve maneviyat algıları ve dini eğitimlerine göre Allah'a yönelik pozitif ve negatif algı puanlarının istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği (p>0,05) görülürken, cinsiyetlere göre kız öğrencilerin Allah'a yönelik pozitif algılarının erkeklere göre daha yüksek olduğu , erkek öğrencilerin ise Allah'a yönelik negatif algılarının kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the analysis, there is no significant relationship between secure attachment to God and psychological resilience (p> 0.05). On the other hand, there was a negative significant relationship between anxious attachment to God and psychological resilience (p 0.05). Similarly, there was no difference between the positive perception of God and negative perception of God according to age, level of class, religiosity and spirituality perceptions and religious education (p> 0.05). Besides this, it was seen that female students had higher positive perceptions of God when it was compared to boys, while male students had higher negative perceptions of God than female students.