Ekofeminist bir yapısöküm denemesi: Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ile Ursula K. Le Guin'in Karanlığın Sol Eli romanlarında ikili karşıtlıklar
An ecofeminist deconstuction: Dualisms in Margaret Atwood's The Handmaid's Tail and Ursula K. Le Guin's The Left Hand of Darkness
  1. Tez No: 678550
  2. Yazar: YILDIZ SINMAZ UZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ekofeminizm, bir diğer deyişle ''Ekolojik Feminizm'', ataerkilliğin kadına, doğaya ve Queer kimliklere aynı zihniyet ve yöntemlerle hükmetmesi, onları ikincilleştirerek araçsallaştırması ve tahakküm altına almasını sorunsallaştırmaktadır. Erkek/Kadın, Üretim/Üreme, Akıl/Doğa, Kültür/Doğa, Kamusal/Özel, Aşkın/İçkin, Özne/Nesne gibi ikili karşıtlıklar tahakküme temel oluşturur ve hiyerarşik sistemin başat rolünü üstlenirken içinde bulundukları kültürün tüm kavramsal sistemini yönlendirir. Her ikili karşıtın ögeleri, diğer ikiliklerle iç içe geçmiş bir yapıda, temel baskı biçimlerini temsil ederek, kurumsallaşmış iktidarın gelişiminin ve bakış açısının tanımlanması olarak ortaya çıkmaktadır. Toplumsal ve sosyal eşitliklerin sağlanabilmesi, daha birbirine bağlı, hiyerarşik ve indirgemeci olmayan bir yaşam görüşünün tesis edilebilmesi için, ikili karşıtlıkların yıkılması ve yeniden kavramsallaştırılması gereklidir. Bu çalışma, Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ve Ursula K. Le Guin'in Karanlığın Sol Eli romanlarında gözlemlenen ikili karşıtlıkların, Derrida'nın yapısöküm yöntemiyle incelenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ecofeminism, in other words“Ecological Feminism”, problematizes patriarchy's rule over women, nature and Queer identities with the same mentality and methods, subordinating them to instrumentalization and domination. Binary oppositions such as Man / Woman, Production / Breeding, Mind / Nature, Culture / Nature, Public / Private, Transcendental / Immanent, Subject / Object form the basis of domination and direct the entire conceptual system of the culture they are in while assuming the dominant role of the hierarchical system. The elements of each binary opposition emerge as a definition of the development and perspective of institutionalized power, representing the basic forms of oppression in a structure intertwined with other dualities. In order to achieve social and social equality and to establish a more interconnected, hierarchical and non-reductionist view of life, it is necessary to demolish and reconcept the binary oppositions. This study aims to examine the binary oppositions observed in Margaret Atwood's The Handmaid's Tale and Ursula K. Le Guin's The Left Hand of Darkness, by Derrida's method of deconstruction.