Starkrimson delicious elma çeşidinde metil jasmonat (MeJA) ve aminoethoksivinilglisin (AVG) uygulamalarının hasat önü dökümü ve meyve kalitesi üzerine etkileri
The effects of aminoethoxyvinylglycine (AVG) and methyl jasmonate (MeJA) applications on preharvest fruit drop and fruit quality in starcrimson delicious apple cultivar
  1. Tez No: 585334
  2. Yazar: TANJU SİNCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada 'Starkrimson Deliciou's elma çeşidinde hasattan önce farklı zamanlarda AVG (Aminoethoksivinilglisin), MeJA (Metil jasmonat)ve AVG+MeJA uygulamalarının hasat önü dökümü ve meyve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada 300 mg/L AVG dozları hasattan 1, 2 ve 3 hafta önce, 7.5 mM MeJA dozları ise hasattan 2, 3 ve 4 hafta önce ağaçlara pülverizatörü yardımıyla ağaçlara uygulanmıştır. Bununla birlikte hasattan 1, 2 ve 3 hafta önce AVG + hasattan 2, 3 ve 4 hafta önce MeJA birlikte olacak şekilde ağaçlara uygulanmıştır. Çalışmada, kümülatif döküm yüzdesi kontrol uygulamasına göre hasattan 1 hafta önce AVG, hasattan 2 hafta önce AVG + 3 hafta önce MeJA ve hasattan 2 hafta önce AVG uygulamalarında önemli derecede azalmıştır. Bununla birlikte hasattan 1 hafta önce AVG (%7.73) ve hasattan 2 hafta önce AVG + 3 hafta önce MeJA (% 8.74) hem kontrol (% 15.60) hem de diğer AVG, MeJA ve AVG + MeJA (% 11.60- % 33.33) ile karşılaştırıldığında kümülatif döküm oranı önemli düzeyde azalttığı saptanmıştır. Araştırmada toplam verim değerleri incelendiğinde en düşük verim hasattan 3hafta önce AVG + 4 hafta önce MeJA uygulamasında belirlenmiş, en yüksek verim ise hasattan 2 hafta önce AVG uygulamasında elde edilmiştir. Meyve eni, meyve boyu ve meyve ağırlığı kontrol uygulamasına göre önemli düzeyde artmıştır. Meyve boyutları en düşük kontrol uygulamasında belirlenmiş, en yüksek hasattan 2 hafta önce MeJA uygulamasında saptanmıştır. Uygulamada meyve eti sertliğin en düşük değeri hasattan 1 hafta önce AVG uygulamasında belirlenirken, en yüksek değeri hasattan 2 hafta önce MeJA uygulamasında belirlenmiştir. Meyve eti sertliğinde hasattan 2, 3 ve 4 hafta önce MeJA uygulamaları (22.60 - 27.91) iken, diğer tüm uygulamalarda (14.96 – 18.64) daha düşük değerler elde edilmiştir. Araştırmada toplam fenolik madde ve toplam antioksidan kapasitesi kontrole göre diğer tüm uygulamalarda önemli derecede arttığı saptanmıştır. Meyve üst kabuk rengi bakımından uygulamalar arasında istatistiki olarak önemli bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, effects of AVG, MeJA and AVG+MeJA applications on pre-harvest fall and fruit quality was investigated using Starcrimson apple cultivar. AVG (300 mg/L) and MeJA (7.5 mM) applications were carried out 1, 2 and 3 weeks, and 2, 3 and 4 weeks before the harvest; respectively. In addition, AVG was administered to the trees 1, 2, and 3 weeks before harvest and MeJA together at 2, 3 and 4 weeks before harvest. Cumulative fruit fall off was reduced by 7.73% AVG application prior to 1 week of harvest, by 8.74% 2 week before AVG+ and 3 week before MEJA applications and by 11.60% AVG application prior to 2 weeks of harvest compared to control application. The lowest total fruit yield was obtained using AVG application 3 weeks before harvest + MEJA application 4 weeks before . The highest fruit yield was obtained from combined application of AVG applications prior to harvest at 2 weeks application periods. Fruit width, length and weight significantly increased compared to control application. The highest fruit dimensions was obtained from MEJA application administrated 2 week before the harvest while the lowest fruit dimensions were obtained from control. AVG application one week before the harvest gave the lowest fruit firmness (14.96 lb), the highest fruit firmness was observed from MEJA application (27.91 lb) 2 week before the harvest. All applications significantly increased total phenolics content and antioxidant capacity compared to the control. Differences in skin color was not important between applications and the control.