Türkiye'de imalat sanayiinde kadın istihdamına yönelik sektörel bazda bir analiz: Manisa ili örneği
An analysis by sector for female employment in the manufacturing industry in Turkey Manisa example
- Tez No: 585422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN GERŞİL SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bir ülkenin gelişmişlik göstergesi kadınların işgücüne katılımı oranlarının yüksek olmasıyla ilişkilidir. Buna karşın kadınların işgücüne katılımında, düşük ücret düzeyi, cinsiyet ayrımcılığı, çocuk bakımından sorumlu olma, eğitim seviyesinin yeterli olmaması gibi birçok engel bulunmaktadır. Bu bağlamda ekonomik kalkınmanın sağlanabilmesi için, kadınların işgücüne katılımı ve bu yönde politikaların geliştirilmesi ve uygulanması son derece önemlidir. Bu çalışmanın birinci bölümünde işsizlik, işgücü, istihdam, kadın istihdamı tanımları kavramsal boyutuyla ele alınmıştır. Kadınların işgücü piyasasına girmesinin önündeki engeller gerek literatür taraması gerekse istatistiki veriler analiz edilerek tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümünde ise, Türkiye'de ve dünyada tarihsel süreçte kadın istihdamı incelenmiş, kadın istihdamının istatistiki verilerle değişim ve dönüşümünün yanısıra hukuksal boyutu ve etkilerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, çalışmanın merkezi olarak seçilen Manisa ilinde imalat sanayiinde çalışan kadın işçilerin çalışma koşullarına ilişkin yapılan nicel bir araştırma ile 250 kadın çalışana anket uygulaması ve elde edilen verilerin değerlendirilmesi yer almaktadır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre kadınlar, imalat sanayiinde geçici ve vasıfsız işlerde çalışmaları nedeniyle düşük ücret aldığını düşünmektedirler. Ayrıca çalışma ortamlarındaki sorunların aile hayatlarını da etkilediği gerekçesi ile bu sektörü daha az tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
A country's development indicator is associated with high female labor force participation rates. However, there are many obstacles to women's labor force participation, such as low wage, gender discrimination, responsibility for childcare, and insufficient education. İn this context, in order to ensure economic development, women's participation in the labor force and the development and implementation of policies in this direction are extremely important. In the first part of this study, the definitions of unemployment, labor force, employment, women's employment are discussed with their conceptual dimension. Barriers to women's entry to the labor market have been tried to be identified by analyzing both literature and statistical data. In the second chapter in Turkey and in the world, examined women's employment in the historical process, is given to the legal aspects and effects as well as the exchange of statistical data on the employment of women and conversions. In the third part, a quantitative study on the working conditions of women workers working in the manufacturing industry in Manisa, which is the center of the study, and the application of a questionnaire to 250 female employees and evaluation of the obtained data are given. According to the results of the study, women think that they receive low wages because of working in temporary and unskilled jobs in manufacturing industry. In addition, they prefer this sector less because the problems in the working environment affect their family lives.