Gökkuşağı alabalıklarında (oncorhynchus mykiss) büyüme genlerinin (GH, IGF-1, IGF-2) ekspresyonu ile serum kortizol düzeyleri üzerine yaş ve mevsimsel değişimlerin etkisi
The effect of age and seasonal changes on serum cortisol levels with expression of growth genes (GH, IGF-1, IGF-2) in rainbow trout (oncorhynchus mykiss).
- Tez No: 585434
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BİLDİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ektotermik omurgalılar olan balıklar, büyüme süreçleri boyunca mevsimsel sıcaklık değişimlerinden etkilenir ve bu değişime karşı hormonal yollu bir yanıt oluşturur. GH ve IGF'ler, mevsimsel sıcaklık değişimlerine karşı balıklarda büyüme ve gelişimi düzenlemektedir. Bu çalışmada; farklı mevsim sıcaklığı ve yaş aralığındaki gökkuşağı alabalıklarının karaciğer ve kas dokularında, büyümenin biyolojik belirteçleri olan büyüme faktör genlerinin belirlenmesi ve stres parametrelerinden serum kortizol ve glikoz düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada ocak ve temmuz dönemlerine ait 50 - 1000 gr ağırlığında 20 adet yavru ve 20 adet ergin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kullanılmış ve 10'ar örnekten 4 gruba ayrılmıştır. Alabalıkların kuyruk venlerinden kinaldin anestezisi altında kan alınmış ve serum örnekleri elde edilmiştir. Kas örnekleri, dorsal yüzgeç ile yan çizgi arasında kalan kas dokusundan alınmıştır. Elde edilen serum örneklerinde GH ve kortizol hormonları ELISA yöntemi ile glikoz düzeyleri kolorimetrik olarak belirlenmiştir. Karaciğer ve kas doku örneklerinden mRNA ve cDNA sentezleri yapılmış ve RT-PCR'da uygun primerler kullanılarak GHR, IGF-1 ve IGF-2 genlerine ait ekspresyon düzeyleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fish, which are ectothermic vertebrates, are affected by seasonal temperature changes throughout the growth processes and create a hormonal response against these changes. GH and IGFs regulate growth and development of fish against the seasonal temperature changes. The aim of this study is to determine growth factor genes, which are biological markers of growth in liver and muscle tissues of Rainbow trout in different seasonal temperatures and age ranges and the reveal of the relationship between serum cortisol and glucose levels from stress parameters. A total of 20 juvenile and 20 adult Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) ranging from 50 to 1000 gr, belonging to the january and july period, were used and separated into four groups of 10 samples each. Blood was drawn from the tail veins of the trout under quinaldine anesthesia and serum samples were obtained. Muscle samples were obtained from the muscle tissue between the dorsal fin and the side line. GH and cortisol hormone levels from the obtained serum samples were obtained using the ELISA method and glucose levels were determined colorimetrically. mRNA and cDNA syntheses were made from liver and muscle tissue samples and the expression levels of GHR, IGF-1 and IGF-2 genes were examined using appropriate primers for RT-PCR.