Sosyal değişim ve Orhan Kemal
Social change and Orhan Kemal
- Tez No: 585457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Public Administration, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Toplumsal düzenler ve yapılar, var oldukları sürece sürekli bir değişim ve dönüşüm içindedirler. Her toplumda olduğu gibi Türkiye'de de belli tarihsel süreçlerde toplumsal yapılarda farklılaşmaya neden olan değişimler yaşanmıştır. Günümüz Türkiye'sindeki toplumsal değişmeyi anlayabilmek adına toplumsal tarihte önemli bir yeri olan 1945-1960 döneminde yaşanan önemli gelişmeler ve sosyal mobilizasyon dikkatle incelenmelidir. Çünkü Türkiye'de sosyal bilimlerin konusunu oluşturan birçok önemli gelişme bu dönemde yaşanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de 1945-1960 döneminde toplumun geçirdiği değişimin, tarımsal ilişkiler, mülkiyet ilişkileri, bölüşüm ilişkileri, sosyolojik ve siyasal ilişkiler üzerinden incelenmesi ve bu ilişkilerdeki değişimin Orhan Kemal eserleri üzerinden görünür kılınmasıdır. Bu bağlamda Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinden Demokrat Parti iktidarının son yıllarına kadar olan süreçteki önemli gelişmeler incelenmiştir. 1945-1960 dönemine bizzat tanıklık ederek ve süreci deneyimleyerek bu doğrultuda gerçekçi bir anlayış ile eserler kaleme alan Orhan Kemal'in Bereketli Topraklar Üzerinde, Eskici ve Oğulları, Kanlı Topraklar, Vukuat Var, Hanımın Çiftliği ve Gurbet Kuşları isimli altı eseri nitel araştırma tekniklerinin içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social patterns and structures are changing and transforming continuously as long as they exist. As it happens in every society, changes in social structures that lead to differentiation in certain historical process in Turkey has been experienced as well. In order to understand the change in today's Turkish society, important developments and social mobilization in the 1945-1960 period, which has an important place in social history, should be examined carefully. Because many improvements which form the subject of social sciences in Turkey has been experienced during this period. The main objective of this study is to examine the changes undergone by the society in Turkey, agrarian relations, property relations, relations of distribution through sociological and political relations between the years 1945-1960, and to make changes in relations visible through the Orhan Kemal Works. In this respect, important developments from the late Ottoman Empire to the last years of the Democratic Party power have been examined. Six works of Bereketli Topraklar Üzerinde, Eskici ve Oğulları, Kanlı Topraklar, Vukuat Var, Hanımın Çiftliği and Gurbet Kuşları belonging to Orhan Kemal, who witnessed the period of 1945-1960 and experienced the process with a realistic understanding, have been analyzed by content analysis method of qualitative research techniques.