Yiyecek-içecek işletmelerinde tabak tasarım tekniklerinin satın alma niyeti ve müşteri memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of the plate design techniques on purchase intention and customer satisfaction in food and beverage industry
  1. Tez No: 585543
  2. Yazar: ERHAN EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde yiyecek içecek sektöründe tüketicilerin tercih edebileceği birçok işletme bulunmaktadır. Rekabetin yoğun, müşterinin ise sınırlı olduğu piyasada işletmeler devamlılığını sağlamak için farklılaşmak, zorunluluk haline gelmiştir. Farklılaşmanın birçok yöntemi olduğu gibi tüketiciye tasarlanmış tabaklar sunmak bunlardan bir tanesi olarak görülmektedir. Tabak tasarımları yapmak ve yeni sunum şekilleri geliştirmek, son yıllarda popüler olan kavramların başında gelmektedir. Bu çalışmanın amacı yiyecek-içecek işletmelerinde tabak tasarım tekniklerinin müşteri memnuniyeti ve satın alma niyeti üzerine etkisini incelemektir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk dört bölümde gastronomi kavramı, gastronomide yaratıcılık süreci, tabak tasarım ögeleri, satın alma niyeti ve müşteri memnuniyeti kavramları incelenmiştir. Son bölüm ise araştırma kısmından oluşmaktadır. Araştırma kısmında üç faklı tabak tasarlanmış ve oluşturulan ölçek 379 katılımcı tarafından cevaplandırılmıştır. Elde edilen veriler LISREL 8.71 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada değişkenler arası nedensellik ilişkilerini inceleyen yapısal eşitlik modelinden yararlanılmıştır. Araştırma modeli tabak tasarımı, müşteri memnuniyeti ve satın alma niyeti olarak üç ana boyuttan oluşmaktadır. Ayrıca müşteri memnuniyeti ve satın alma niyeti ile olan ilişkilerin derinlemesine incelenebilmesi için tasarım boyutu şekil, yüzey ve renk ögeleri olarak üç farklı faktöre ayrılmıştır. Analiz sonuçlarından tasarım ögelerinin müşteri memnuniyeti üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğu, tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde ise bazı ögelerin etkisinin olup bazılarının etkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda ulaşılan sonuçlar, gastronomi turizmi ve yiyecek-içecek işletmeleri açısından yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there're many businesses in the food and beverage industry that the consumers can choose. Differentiation has become a necessity in order to sustain the businesses in the market where the intensive competition and limited customers are seen. There're many methods of differentiation, one of these is offering designed plates to the consumers. Making plate designs are the most popular concepts in the recent years.The goal of this study is to research the effect of plate design techniques on customer satisfaction and purchase intention within the scope of food and beverage industry. The study consists of five chapters. In the first four chapters the concept of gastronomy, creativity process in gastronomy, elements of making plate design, purchase intention and customer satisfaction are studied. The last chapter contains the research section. Three different plates were designed and the scale was answered by 379 participants in the research process. The collected datas were analyzed by LISREL 8.71, which is a statistical program. It uses the structural equation modelling which evaluates the causality relationship between variables in this research. The model of the research consists of three main divisions which're plate design, customer satisfaction and purchase intention. According to the results of the datas analysis, it's concluded that design elements have a positive effect on customer satisfaction and that some elements have an effect on purchase intention of consumers, and some have no effect. The results of the research were interpreted with regards to gastronomy tourism, food and beverage industry in this context.