Genç yetişkinlerde algılanan romantik ilişki kalitesi, ebeveynleşme düzeyi, ilişkide otantiklik ve ilişkisel benlik değişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived romantic relationship calista, level of parentalization, relationship authenticity, and relational self change in young adults
  1. Tez No: 705945
  2. Yazar: FEYZA KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada belirlenen amaç genç yetişkinlerin algılanan romantik ilişki kalitesi, ebeveynleşme düzeyi, ilişkide otantiklik ve ilişkisel benlik değişimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya katılan toplam gönüllü katılımcı sayısı 946 olup, bunların 718' i (%75,9) kadın, 228' i (%24,1) erkek bireydir. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu ”,“Ebeveynleşme Envanteri”,“Türkçe Romantik İlişkilerde Benlik Değişimi Ölçeği ”,“Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği”ve“İlişkilerde Otantiklik Ölçeği ”kullanılmıştır. Online form haline getirilen ölçme araçları romantik ilişkisi bulunan gönüllü katılımcılara uygulanmıştır. İstatistik paket programın kullanıldığı çalışmanın verilerine, korelasyon ve regresyon analizi ile bağımsız gruplar için T-Testi ve Tek Yönlü Anova uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre algılanan romantik ilişki kalitesi ile ebeveynleşme olgusu, ilişkide otantiklik, ilişkisel benlik değişimi toplam ve alt ölçek puanları arasında anlamlı ilişkiler çıkmıştır. Doğrusal regresyon analizine göre ilişkide otantikliğin alt boyutları olan yansızlık ve dürüstlük ile ilişkisel benlik değişiminin alt boyutları olan benlik genişlemesi ve benlik kirlenmesi algılanan romantik ilişki kalitesini anlamlı bir şekilde yordamıştır. Araştırmanın diğer bir bulgusuna göre; katılımcıların ebeveynleşme, ilişkisel benlik değişimi ve ilişkide otantiklik puanları cinsiyete göre farklılaşırken; ilişki süresi değişkenine göre yalnızca ilişkide otantiklik ve algılanan romantik ilişki kalitesi puanları farklılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between young adults' perceived romantic relationship quality, parenting level, relationship authenticity and relational self-change. The total number of volunteer participants participating in the study was 946, of which 718 (%75.9) were female and 228 (%24.1) were male. As a data collection tool in the research;“Personal Information Form”,“Parenting Inventory”,“Turkish Self-Change in Romantic Relationships Scale”,“Perceived Romantic Relationship Quality Scale”and“Relationship Authenticity Scale”were used. The measurement tools, which were turned into an online form, were applied to the volunteer participants who had a romantic relationship. Correlation and regression analysis and T-Test for independent groups and One Way Anova were applied to the data of the study in which the statistical package program was used. According to the results of the research, there were significant relationships between the perceived romantic relationship quality and the phenomenon of parenting, authenticity in the relationship, relational self-change total and subscale scores. According to the linear regression analysis, impartiality and honesty, which are the sub-dimensions of authenticity in the relationship, and self-expansion and self-contamination, which are the sub-dimensions of relational self-change, significantly predicted the perceived romantic relationship quality. According to another finding of the study; while the parenting, relational self-change and authenticity scores of the participants differed according to gender; Only the authenticity of the relationship and the perceived romantic relationship quality scores differed according to the relationship duration variable.