Teknolojik ve yapay malzemelerle çağdaş heykel uygulamaları
Contemporary sculpture applications with technological and artificial materials
  1. Tez No: 585579
  2. Yazar: HANİFE GÜLER DİŞBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma modern ve çağdaş sanat arasındaki geçişi heykel sanatının malzemeye yüklediği anlam üzerinden okumaya çalışmıştır. Heykel sanatında malzemenin değişimi beraberinde bir üslup ve sanatsal değişimi de ifade etmektedir. Bu nedenle değişimin başlangıç noktası olarak modernizmin başlangıcından itibaren konu araştırılmıştır. Bu değişim ilk olarak modern sanatın figür üzerinden yaptığı avangard denemelerle başlamıştır. Zamanla figürün değişimi yeni malzemelerin ortaya çıkışına zemin hazırlamıştır. Öte yandan modern zamanlarda bilimin ve teknolojinin hızlı ilerleyişi beraberinde sanatta da büyük değişim ve gelişimlere yol açmıştır. Bu bakımdan modern sanat tarihi bir bakıma sanatsal malzemenin de tarihidir. Çalışmada heykel sanatındaki değişimler ve dönüşümler modern sanatın ilk dönemlerinden itibaren ele alınmıştır. Burada ana sorun sanatsal değişimin hangi sebeplerden dolayı zorunlu olarak sanatçıların yeni malzemeleri kullanmaya yönelttiğidir. Bu amaçla ilerleyen çalışma çağdaş sanat olarak nitelendirilen günümüz sanat örneklerinin incelenmesiyle tamamlanmıştır. Araştırma, çağdaş sanat tarihi alanında yapılan çalışmalarda, malzemeye özel bir yer vermek bakımından önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study tried to read the transition between modern and contemporary art through the meaning of sculpture art. The change of material in the art of sculpture also refers to a style and artistic change. For this reason, starting from the beginning of modernism as a starting point of change has been investigated. This change started with the avant-garde experiments of modern art. In time, the change of the figure paved the way for the emergence of new materials. On the other hand, the rapid progress of science and technology in modern times has led to great changes and developments in art as well. From this point of view, modern art history is also the history of artistic material. In this study, the changes and transformations in the art of sculpture have been discussed from the beginning of modern art. The main problem here is the reasons why artistic change necessarily led artists to use new materials. For this purpose, the progressive work has been completed by examining contemporary art examples which are described as contemporary art. The research fills an important gap in terms of giving a special place to the material in the works on contemporary art history.