Kazakistan'da halk hekimliği
Folk medicine in Kazakhstan
- Tez No: 585686
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM BAKIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Halk hekimliği insanlık tarihi kadar eskidir. Modern tıp biliminin her geçen gün hızla gelişmesine karşın halkın hastalıkları tanılama ve sağaltma amacıyla uyguladığı pratik ve yöntemler günümüzde halen canlılığını korumakta ve uygulanılmaya devam etmektedir. Kazakistan'ın farklı bölgelerinde yürüttüğümüz alan araştırması sırasında rasyonel ve irrasyonel tedavi yöntemlerinin yaşadığına tanık olduk. Bu çalışmada“Kazakistan'da Halk Hekimliği”Kazak halk hekimliğini ve başta Kazakistan'ın Türkistan, Kızılorda, Atyrau olmak üzere diğer bölgelerinde halkın ve“emşiler”dediğimiz halk hekimlerinin hastalıklara karşı uyguladıkları sağaltma yöntemlerini tanıtılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kazak halk hekimliğinin kaynağı ve tarihi üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm, Kazak Halk hekimliğinde uygulanan tedavi yöntemlerine ayrılmıştır. Tezimizin üçüncü bölümünde hastalığın seksen türü ve bu hastalıkları iyileştirmek için uygulanan farklı tedavi yöntemleriyle reçetelere yer verilmiştir. Ele alınan konularda yazılı kaynaklardan elde edilen bilgilerin verilmesinin ardından sözlü kaynaklardan edinilen bilgiler aktarılmıştır. Çalışmamızın sonuç bölümünde bu üç bölümde ele alınan konularla ilgili olarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk medicine is as old as human history. Despite the rapid development of modern medical science, the practices and methods applied by the public for diagnosis and treatment of diseases are still alive today. During the field research we conducted in different regions of Kazakhstan, we witnessed that rational and irrational treatment methods exist. In this study,“Folk Medicine in Kazakhstan”Kazakh folk medicine and particularly Kazakhstan Turkestan, Kyzylorda, Atyrau Province, the public and other regions, including“emshiler”have introduced public physicians in the methods of the treatment they apply against diseases that we call. Our study consists of three parts. In the first chapter, the origin and history of Kazakh folk medicine is emphasized. The second section is devoted to the treatment methods applied in Kazakh folk medicine. In the third part of our thesis, eighty types of the disease and different treatment methods applied to treat these diseases are prescribed. After giving information obtained from written sources on the subjects discussed, information obtained from oral sources were transferred. In the conclusion part of our study, evaluations were made regarding the subjects discussed in these three sections.