Süt sığırcılığı işletmelerinin ekonomik yapısı ve sorunları uşak ili örneği
The economic structure and problems of dairy cattle farms: a case of usak province
  1. Tez No: 585699
  2. Yazar: İLKER GÖÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Uşak ili özelinde süt sığırcılığının ekonomik yapısının ortaya konulması ve sorunlarının tespit edilmesidir. Çalışmanın ana materyalini Uşak ilinde süt sığırcılığı faaliyeti ile uğraşan 127 adet işletmeci ile anket yöntemiyle elde edilen veriler oluşturmuştur. İşletmeler 4 adet tabakaya ayrılarak incelenmiştir. Çalışma verileri 2017 üretim sezonuna aittir. İşletmecilerin süt sığırcılığı faaliyetinde deneyim sürelerinin 22.06 yıl olduğu belirlenmiştir. İşletmecilerin %79.53 finansman kaynağı olarak yabancı kaynakları, %20.47'si öz kaynakları kullanmaktadır. İşletmelerde sağılan hayvan başına süt verimi yıllık 5457.31 lt'dir. Büyükbaş hayvan birimi başına süt üretim maliyeti ise 5337.61 TL'dir. Süt sığırcılığında maliyet unsurları içerisindeki en yüksek payı %45.49 ile yem masrafları almaktadır. 1 kg süt maliyeti 1.40 TL olarak tespit edilmiştir. Büyükbaş hayvan birimi başına brüt kâr 3024.75 TL, nisbi kâr ise 1.31'dir. Süt sığırcılığından elde edilen GSÜD (Gayrisafi Üretim Değeri) toplam 538961.97 TL olup, GSÜD'ün %61.28'ini oluşturmaktadır. Toplam aile geliri yıllık 251594.28 TL olup, bunun %99.34'ü tarımsal gelirlerden oluşmaktadır. Bölgede üreticilerin en önemli sorunlar; girdi fiyatlarının yüksekliği, süt fiyatlarının düşüklüğü, desteklemelerin yetersizliği, veteriner ve ilaç masraflarının yüksekliği olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the economic structure of dairy cattle in the province of Uşak. The main material of the study was dairy farming in the province of Uşak. The survey method was discussed with 127 operators. The farms were divided into 4 layers. The data obtained in the study belong to the 2017 production season. It was found that the duration of the experience of operators in dairy production was 22.06 years. As a source of financing 79.53% of operators used foreign resources their own resources, 20.47% of them used their own resources. The milk yield per animal is in the farms 547.731 lt per year. Milk production costs per unit of livestock was 5337.61 TL. The highest share of cost elements in dairy cattle was the feed costs with 45.49%. The cost of 1 kg of milk was determined as 1.40 TL. The gross profit per cattle unit was 3024.75 TL and the relative profit was 1.31. Gross production value (GPV) from dairy cattle obtained was amounted to 538961.97 TL and corresponds to 61.28% of the total GPV. The total family income was calculated as 251594.28 TL and 99.34% of this income is from agricultural income. The main problems faced by producers in the region were high input prices, low milk prices, lack of support and high costs for veterinary medicines.