Büyükşehir belediyelerinde stratejik planlama örgütsel öğrenme etkinlik ilişkisi Kayseri Büyükşehir Belediyesi örnek olay çalışması
Correlation between strategic planning in metropolitan municipalities and organizational learning efficiency the case of Kayseri Metropolitan Municipality
- Tez No: 585701
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın konusu, Türkiye'de büyükşehir belediyelerinde stratejik planlama sürecidir. Çalışmanın üzerinde duracağı sorun, büyükşehir belediyelerinin stratejik planlama uygulamasında istenilen başarıya ulaşamamasıdır. Çalışmanın hipotezi: Stratejik plan uygulama başarısı ile örgütsel öğrenme arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır. Çalışmada, stratejik planlamada başarı düzeyi ile örgütsel öğrenme düzeyi arasındaki ilişkiyi ampirik olarak araştırmak için Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin 2007-2011 ve 2016-2018 stratejik planlama dönemleri örnek olay olarak incelenmiştir. Bu incelemede öncelikle Büyükşehir Belediyesi'nin yıllık performans programları ve faaliyet raporları analiz edilerek bunların DPT ve Maliye Bakanlığı'nın kılavuzlarına uyumu ve stratejik planın uygulanma başarısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Ardından, Birleşmiş Milletler (BM) kurumsal öğrenme şablonuna göre kurumdaki örgütsel öğrenme ve bunun stratejik planın başarısına etkisi tartışılmıştır. Çalışmada, örgütsel öğrenmenin yeterince sağlanamamasının stratejik plan etkinliğinin istenildiği gibi yüksek seviyede olmamasında etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is the process of strategic planning in metropolitan municipalities in Turkey. The research problem is the discrepancy between the desired and actual levels of success in the strategic planning process. The hypothesis of this study is that organizational learning has positive effects on the efficiency (success) of strategic planning execution. The study analyses the 2007-2011 and 2016-2018 strategic planning process of Kayseri Metropolitan Municipality as a case study to discuss the hypothesis empirically. This analysis firstly measures the success level of the strategic planning process based on the annual performance and action reports of the Municipality according to standards and guidelines set by the State Planning Organization and the Ministry of Finance. Then, the analysis discuss the relationship between the level of organizational learning which is measured according to the United Nations Organizational Learning Framework and the success level of strategic planning process. The study concludes that low level of organizational learning has effects on low level of success in strategic planning process.