Türkçe öğretmenlerinin ölçme değerlendirme sürecini uygulama ve önemseme düzeyleri üzerine bir araştırma (Bitlis ili örneği)
A study on the levels of implementation and assessment of measurement assessment process of turkish teachers the case of Bitlis province
  1. Tez No: 585715
  2. Yazar: İSKENDER BARÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkçe öğretmenlerinin ölçme değerlendirme sürecini uygulama düzeylerini, bu süreçte kullandıkları araç, yöntem ve teknikleri ve bu araçlara ilişkin önemseme düzeylerini tespit etmektir. Çalışma Bitlis ilinin merkez ve ilçelerinde 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi okullarda Türkçe öğretmeni olarak görev yapmakta olan 151 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışmada kullanılan parametrik testler olan bağımsız iki grup T-testi ve One-way Anova varyans testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Türkçe öğretmenleri en çok sırasıyla okuma/yazma etkinlikleri, dinleme/konuşma etkinlikleri, kompozisyon ölçme değerlendirme araç, yöntem ve tekniklerini kullandıkları ve önemsedikleri tespit edilmiştir. Ayrıca Türkçe öğretmenlerinin cinsiyetine, yaşına, tecrübesine, sınıf mevcuduna göre ölçme değerlendirme araç, yöntem ve tekniklerini kullanım sıklığının ve önemseme düzeyinin farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this course is to determine the application levels of Turkish teachers' assessment and evaluation process, the tools, methods and techniques they use in this process and their importance levels. The study was carried out with 151 teachers working as official Turkish teachers in Bitlis Provincial Directorate of National Education in the center and districts of Bitlis in 2018 - 2019 academic year. In this study, one of the quantitative research methods is used. Two independent groups T-test and One-way Anova variance test which are parametric tests were used in the study. As a result of the analyzes, it was determined that Turkish teachers mostly used and cared about reading / writing activities, listening / speaking activities, composition measurement and evaluation tools, methods and techniques respectively. In addition, it was determined that the frequency and importance level of Turkish teachers' use of assessment and evaluation tools, methods and techniques differed according to gender, age, experience and class size.