Türk sanatında kanat imgesi
Wing symbolizm in Turkish art
  1. Tez No: 585736
  2. Yazar: ÖZHAN KAKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sembollerle iletişim kurma hali en eski yöntemlerden birisidir. Bu dili kullanan ve geliştiren insanlık çok geçmeden süsleme sanatları içerisinde sıklıkla yer vermeye başlamıştır. Semboller, yapılan bir araştırma veya çalışmada tek tek veya gruplar oluşturaral ele alınabilir. Burada bütünün parçayla ilişikisi bulunmakla beraber, parçalar da kendi içerisinde bir bütün oluşturabilirler. Bu çalışmada ise kanat sembolünün Türk sanatı içerisindeki yeri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Üç aşamalı yapılmış olan bu çalışmada önce sembolün kelime anlamıyla birlikte kanat fikri değerlendirildikten sonra medeniyetin ilk adımlarının atıldığı coğrafi bölgeler özellikle seçilmiş, tanımlamaları yapıldıktan sonra karışımıza çıkan örneklerden bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci kısımda ise Türk sanatında kullanılan kanat sembolü islamiyet öncesi ve islami dönem içerisinde ele alınmış olup ait oldukları kültürlerin sanatsal üretimleri üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise ele alınan bilgiler ışında sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Symbols are one of the ancient methods of communication. Mankind using and improving this language has soon started to include them in decorative arts. Symbols can be examined individually or by groups in research or a study. Here, sections relating to entirety can also form an entirety between them. In this case, the place of the wing symbol in Turkish art is attempted to be evaluated. In this study, which has been done in three stages, firstly the geographical regions were selected particularly, where the first steps of the civilization were taken, and an evaluation was made from (those ya da the above mentioned) examples we obtained after the definitions of the regions were made. In the second part, the wing symbol used in Turkish art has been studied in the pre-Islamic and Islamic periods and examined through the artistic productions of the cultures they belong to. In the last stage of the study, the idea of the wing with the definition of the symbol was evaluated.