Secularization and desecularization in Egypt: The rise of Muslim Brotherhood
Mısır'da sekülerizasyon ve desekülerizasyon: Müslüman Kardeşlerin yükselişi
- Tez No: 585785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKİM ÖZDİKMENLİ ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mısır'daki Müslüman Kardeşler, en organize ve en güçlü İslami hareketlerden biri olmuştur. Müslüman Kardeşler'in kademeli yükselişini tepeden inme sekülerleşmeye bir tepki olarak açıklayan birçok çalışma olmasına rağmen, desekülerizasyonun (sekülerleşmenin tersine dönmesi) bu hareket üzerindeki etkileri konusunda yeterli çalışma yoktur. Yaygın yaklaşım, sekülerizasyon sürecinin yukarıdan empoze edilen ve geçici, desekülerizasyon sürecinin ise kendiliğinden ve doğal olduğunu varsayar. Bu yaklaşım, zaman zaman liderler tarafından politikalarını meşrulaştırmak için dinin kullanımını görmemizi engeller. Bu tezde, devlet öncülüğünde sekülerizasyon ve desekülerizasyon süreçlerinin Mısır'daki Müslüman Kardeşler üzerindeki etkileri incelenmiştir. 20. yüzyıldaki farklı yöneticilerin ideolojileri ve politikaları ile Müslüman Kardeşler'in onlara karşı tepkisi analiz edilmiştir. Birinci bölümde sekülerizasyon ve desekülerizasyon süreçleri ile ilgili temel teorik yaklaşımlar incelenmiş ve literatürdeki son eğilimler eleştirel olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, Mısır'da sekülerleşme ve desekülerizasyonun uzun tarihi ele alınmıştır. Özellikle, Sedat'tan bu yana siyasette dinin canlanmasına neden olan, sosyo-ekonomik sorunlar, İsrail'e karşı askeri yenilgiler, pan-Arabizm'in gerilemesi, devletin ekonomiden ve sosyal politikadan çekilmesi, toplum ve hükümet arasında yabancılaşmanın artması, dış güçler gibi faktörler incelenmiştir. Son bölümde, Müslüman Kardeşler'in 20. yüzyılın başlarından Mursi'nin düşüşüne kadar olan dönüşümü ele alınmıştır. Örgütün Mısırlı liderlerle, diğer siyasi ve toplumsal gruplarla ve bölgesel ve küresel güçlerle ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Muslim Brotherhood in Egypt has been one of the most organized and powerful Islamist movements. Although there are many studies that explain the gradual rise of Muslim Brotherhood as a reaction to top-down secularization, there are not enough studies on the effects of desecularization (reversal of secularization) on this movement. Mainstream approach assumes that secularization process is imposed from above and temporary, while desecularization is spontaneous and natural. This approach prevents us from seeing the use of religion by leaders to legitimize their policies at times. In this thesis, the effects of state-led secularization and desecularization processes on the Muslim Brotherhood in Egypt is examined. Ideologies and policies of different rulers in the 20th century, and the Muslim Brotherhood's response to them are analysed. Major theoretical approaches about secularization and desecularization processes are examined and recent trends in the literature are critically discussed in the first chapter. In the second chapter, the long history of secularization and desecularization in Egypt is explored. Particularly the factors that caused the revival of religion in politics since Sadat, like socio-economic problems, military defeat against Israel, decline of pan-Arabism, withdrawal of state from economy and social policy, growing alienation between society and government, the effects of external powers, are studied. In the last chapter, the transformation of the Muslim Brotherhood since the early 20th century until the recent fall of Morsi is discussed. Its relations with Egyptian leaders, with other political and societal groups, and with regional and global powers, is examined.