A Global trend toward securization and its reflections in the context of Turkey
Menkul kıymetleştirmenin dünya piyasalarındaki gelişimi ve Türkiye'deki yansıması
  1. Tez No: 36396
  2. Yazar: ÖZLEM UÇARKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAD AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET MENKUL KIYMETLEŞTİRMENİN DÜNYA PİYASALARINDAKİ GELİŞİMİ VE TÜRKİYE'DEKİ YANSIMASI Hazırlayan ÖZLEM UÇARKUŞ Yüksek Lisans Tezi, İşletme Fakültesi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Kürşat Aydoğan Geçtiğimiz on yıl boyunca uluslararası ve ulusal sermaye piyasaları bir dizi değişikliğe sahne oldular. Finansal varlıkların sermaye piyasalarındaki yatırımcılara satılmak üzere menkul kıymetleştirilmesi (seküritizasyon), bu piyasalarda gittikçe önem kazanan en temel yeniliklerden biri olarak kendini gösterdi. Bu çalışmanın amacı menkul kıymetleştirmenin kapsamını ve yeni bir finansman tekniği olarak sunduklarını, Türk finans piyasalarını da gözönüne alarak incelemektir. Çalışma, menkul kıymetleştirmeyi gelişimi, temel prensipleri ve işleyişi, sağladığı faydalar ve içerdiği riskler ile ele almaktadır. Son bölümde, Türkiye'deki menkul kıymetleştirme süreci incelenmiş, varlığa dayalı menkul kıymetler ile ilgili bazı eleştiri ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE GLOBAL TREND TOWARD SECURITIZATION AND ITS REFLECTIONS IN THE CONTEXT OF TURKEY BY ÖZLEM UÇARKUŞ SUPERVISOR: Assoc. Prof. KÜRŞAT AYDO?AN JUNE 1994 Last decade has been a period that was characterized by a series of developments in the international and domestic capital markets. Securitization, which essentially involves the transformation of financial assets into securities to be sold to investors in capital markets, was one of these major structural changes that has come to play an increasingly important role within these markets. The aim of this study is to provide a better understanding of what securitization is and what it can offer as a new financing technique along with its implications for the Turkish financial market. The study covers all aspects of securitization including its development, basic principles and structures together with the discussion of the associated benefits and risks. Finally, a comprehensive analysis of the current securitization practice is provided in the context of Turkey along with some criticisms and suggestions for the future growth of asset backed securities markets.