Diş hekimliği hizmetlerinde hastaların sağlık kurumu seçimini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting the choice of health institution of patients in dentistry services
  1. Tez No: 585791
  2. Yazar: MUSTAFA GÜMÜŞOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİLGÜN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağız ve diş sağlığı hizmeti alan tüketicilerin, sağlık kuruluşu tercihi üzerinde etkili olan faktörleri belirlemektir. Bu doğrultuda Ankara'da faaliyet gösteren kamuya bağlı bir ağız ve diş sağlığı hastanesine tedavi için başvuran 411 hastaya anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programından yararlanılarak, sonuçlar %95 güven düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, hastane seçimine etki eden en önemli faktörlerin başında tıbbi cihazların temiz olması, mahremiyete gösterilen saygı, kullanılan alanların temiz ve bakımlı olması, tedavimin doğru ve zamanında yapılması, her türlü diş hekimliği hizmetinin verilmesi, hekimin yeterince bilgi vermesi gelmektedir. Hastane tercihinde etkili olan tüm faktörlerden hizmet kalitesi, fiziki uygunluk, tanınırlık, personel ve tüketiciye maliyet olmak üzere beş boyut oluşturulmuştur. Sonrasında bu boyutların ağız diş sağlığı hizmeti tüketicilerinin sosyo-demografik özelliklerine ait değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Son yıllarda ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan kuruluş sayısındaki artış, hastaların eskisine göre daha bilinçli olması ve hastaya seçme hakkı tanınması gibi nedenler profesyonel sağlık çalışanlarının hastaların hastane tercihine etki eden faktörleri dikkate almasını zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the hospital choice of the consumers who receive oral and dental health care services. In this respect, 411 patients who applied for treatment in a public oral and dental health hospital in Ankara were administered a questionnaire. The analysis of the data was performed by using SPSS 20.0 package program and the results were evaluated at 95% confidence level. According to the results of the study, the most important factors affecting the hospital choice are the cleanliness of medical devices, respect to privacy, clean and well-kept areas used, accurate and timely treatment, providing all kinds of dentistry services and the dentist providing enough information. Of all factors effective in hospital choice, five dimensions which are service quality, physical fitness, recognition, personnel and cost to consumer have been formed. Afterwards, whether these dimensions differ according to variables of socio-demographic characteristics of oral health care consumers or not have been examined. In recent years, reasons such as the increase in the number of institutions offering oral and dental health services, patients being more conscious than before and giving the patients right to choose require the health professionals to take into account the factors that affect the hospital choice.