The relationship between emotional intelligence, social intelligence and self-efficacy among preservice English teachers
İngilizce öğretmen adaylarının duygusal zeka, sosyal zeka ve öz yeterlilikleri arasındaki ilişki
- Tez No: 585827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HANDE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Duygusal ve zekânın eğitim alanındaki rolü üzerine ilginin gün geçtikçe artmasıyla birlikte, bu iki olgu üzerine pek çok çalışma yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlar bu iki olgunun öğretme ve öğrenme süreçlerine birçok açıdan büyük oranda katkı sağladığını ortaya koymuştur. Mevcut çalışma ise duygusal zekâ, sosyal zeka ve İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik inançları arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalıma Hacettepe Üniversitesi'nde İngilizce öğretmenliği bölümünde eğitim almakta olan 200 öğretmen adayı üzerinde uygulanmıştır. Öğretmen adaylarının duygusal zeka değerlerini belirlemek için Schutte, Malouff,Hall, Haggerty, Cooper, Golden ve Dornheim (1998) tarafından geliştirilen Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda Öğretmenler Öz-yeterlik Ölçeği adında Tschannen-Moran and Woolfolk-Hoy (2001) tarafından geliştirilen ölçek Öğretmen adaylarının özyeterlilik inançlarını değerlendirmek için kullanılmıştır. Ve son olarak öğretmen adaylarının sosyal zekâlarını belirlemek için Silvera, Martinussen, & Dahl (2001)' nın geliştirdiği Tromso Sosyal Zeka Ölçeği kullanılmıştır. Tüm ölçekler Türkçe'ye çevirilmiştir. Verileri analiz etmek için, standart sapma, ortalama, yüzdelik ve sıklık gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the awareness of the significance of emotional intelligence and social intelligence in educational context, several studies have been conducted on these two constructs. Research findings have revealed that they greatly contribute to teaching and learning processes in many aspects. The aim of to current study is to investigate the relationship between social intelligence, emotional intelligence, and self-efficacy beliefs among Turkish EFL preservice teachers. The present study was carried on 200 preservice teachers majoring in ELT department at Hacettepe University. To determine the emotional intelligence of preservice teachers, Turkish version of The Schutte Self-Report Emotional Intelligence Test which is a scale created by Schutte, Malouff, Hall, Haggerty, Cooper, Golden and Dornheim (1998) was employed. Simultaneously, a questionnaire entitled Teachers' Sense of Efficacy Scale which is created by Tschannen-Moran and Woolfolk-Hoy (2001) was used with the aim of evaluating self-efficacy beliefs of preservice teachers. Finally, to determine their social intelligence, Tromso Social Intelligence Scale created by Silvera, Martinussen, & Dahl (2001) was used. All the scales were translated into Turkish. For data analysis process, statistical techniques such as mean, standard deviation, percentage, and frequency were employed in the study.