ILC maddeleri kapsamında devletin uluslararası yatırım tahkiminde sorumluluğu
State responsibility in international investment arbitration within the context of the ILC articles
- Tez No: 585828
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmada devletin uluslararası sorumluluğu yatırım tahkimi bağlamında ele alınmıştır. Devletin sorumluluğuna ilişkin kurallar yalnızca devletler arasındaki ilişkileri değil özel kişi ile devlet arasındaki sorumluluk ilişkisini de kapsamına almaktadır. Bu nedenle söz konusu kurallar yatırım tahkimini de doğrudan ilgilendirir. Bu çerçevede öncelikle devletin sorumluluğu hukukuna ilişkin kuralların yatırım anlaşmalarına uygulanabilirliği ve bu uygulamanın ne ölçüde olması gerektiği incelenmiştir. Bu inceleme yatırım hukukunun doğası ve genel uluslararası hukuk ile ilişkisi, uluslararası yatırım anlaşmaları ile örf ve adet hukuku arasındaki ilişki, esasa uygulanacak hukuk olarak uluslararası hukukun rolü gibi karmaşık meselelerin değerlendirilmesini gerektirmiştir. Bu teorik meseleler çözümlendikten sonra ise hakem mahkemesi kararları ışığında devletin sorumluluğuna ilişkin kuralların yatırım hukukunda nasıl uygulandığı sistematik biçimde incelenmiş ve uygulama ile ilgili sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research international responsibility of the state has been examined in the context of investment arbitration. The rules regarding responsibility of the state does not only cover relationships between the states, but also relationships between private persons and the states. Therefore the rules in question are directly relevant to investment arbitration. In this regard, applicability of the rules on the law of state responsibility and the question of to what extent these rules must be applied have been assessed primarily. This assessment has required examination of complex subjects such as the nature of investment law and its relationship with general international law, the relationship between international investment treaties and customary law and the role of international law as law applicable to the substance of the disputes. After answering these theorotical questions, the matter of how the rules on state responsibility applied in investment law has been analyzed systematically in light of arbitral awards and finally relevant results have been provided.