Kişilik özellikleri ve yaşam olaylarına bakış
Personality pattern and view of life event
- Tez No: 585838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MELTEM TAŞDEMİR ERİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsanlar hayatın her bir döneminde farklı deneyimler yaşamaktadır. Yaşanan olumlu deneyimlerin yanında olumsuz deneyimler de hayatın bir parçasıdır. İnsanın stres veren yaşam olayları ile karşılaşması kaçınılmazdır. Kişilik özelliklerine göre yaşam olaylarına verilen tepkiler farklılıklar içermektedir. Bu çalışmanın temel amacı kişilik özellikleri ile yaşam olayları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya rastgele örneklem metodu ile 1.eksen tanısı olmayan SCID 2 uygulanmış 91 kişi dahil edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre yaşam olaylarına dair intihar girişimi olan katılımcıların intihar girişimi olmayan katılımcılara göre yaşadıkları yaşam olaylarının daha fazla olduğu yönünde sonuçlara ulaşılmıştır (p=0,028). Ayrıca alkol kullanımı olan katılımcıların alkol kullanmayan katılımcılara göre yaşadıkları yaşam olaylarının, stres durumlarının, distres durumlarının ve yaşam olayları ortalamalarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir(p=0,011, p=0,000, p=0,0001). Çalışmanın sonuçları 91 katılımcının verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
People live different experiences in their life each of period time. Negative experiences also are part of human life as well as positive experiences. Human confronting life events which cause stress usually induce negative experiences. Also reactions to life events comprise differences according to personality traits. The main purpose of this study is to explain the relations between personality traits and the view of life events. In the study random sample metod and first axis without diagnosis SCID 2 were performed and it was included a survey application which including 91 participants. According to the results, it was concluded that the life events experienced by participants with suicide attempts were higher than those without suicide attempts (p=.028). In addition, it was stress states, distress states and life events were higher in participants who had alcohol use than those who did not use alcohol (p=.011, p=.000, p=.0001). The results in study are limited with responses which is get from 91 particapants.