Şanlıurfa türkülerinin yapısal özelliklerinin incelenmesi ve müzik eğitiminde kullanılma durumları
Examination of the structural characteristics of Şanlıurfa folk songs and their use in music education
  1. Tez No: 585845
  2. Yazar: TUBA ASİLTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Şanlıurfa, yüzyıllar boyunca farklı kültür ve inançların yaşadığı uygarlıklar şehridir. Bu araştırma Şanlıurfa türkülerinin müzik eğitiminde kullanılması amacıyla, yapısal özellikleri incelenerek müzik eğitimcilerinin görüşleri alınmıştır. Araştırma literatür taraması ve nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniğinin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. TRT repertuarında yer alan 5978 türkü incelenmiş, 213 Şanlıurfa türküsü olduğu tespit edilmiştir. Bu türkülerin 131'i kırık hava, 73'ü uzun hava ve 9'u oyun havasıdır. Kırık, oyun ve uzun havalar, derleme tarihleri, derleyen, notaya alan, kaynak kişi, ölçü, makam, karar sesi, ses aralığı ve konu olarak incelenmiştir. Araştırmaya katılan müzik eğitimcilerinin Şanlıurfa türkülerinin eğitimde kullanılma durumlarına yönelik düşünceleri, görüşme formu ile değerlendirilmiştir. Şanlıurfa türkülerinde en fazla kırık havaların, Hüseyni, Uşşak ve Hicaz makamlarının, 10/8'lik ölçünün, bir oktav ses genişliğinin, aşk, gurbet, kahramanlık konularının, ilahi ve hoyrat türünün müzik eğitiminde kullanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şanlıurfa is a city of civilizations where different cultures and beliefs have lived for centuries. The aim of this study is to investigate the structural features of the Sanliurfa folk songs in order to be used in music education. The research is a descriptive research using literature survey and interview technique which is one of the qualitative research methods. 5978 folk songs in TRT repertoire were examined and 213 Şanlıurfa folk songs were determined. 131 of these songs are broken air, 73 are long air and 9 are game air. Broken air, play and long air, compilation dates, eclectic, notation, source person, measure, tune, decision sound, sound range and subject were examined. The opinions of the music educators participating in the study about the usability of Şanlıurfa folk songs in education were evaluated by interview form. It was concluded that the most broken air in Şanlıurfa folk songs, Hüseyni, Uşşak and Hicaz tune, 10/8 measure, an octave sound width, love, expatriate, heroism subjects, divine and hoyrat species were used in music education.