Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin oyun ile öğretim yeterliliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of teaching-with-game competence of teachers in pre-school education institutions
  1. Tez No: 585883
  2. Yazar: ELMAST TUĞÇE TURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin sahip oldukları oyun ile öğretim yeterliliklerin araştırılıp değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Çanakkale Merkez ve ilçelerinde bulunan bağımsız anaokulu ve bünyesinde anasınıfı bulunduran özel ve devlet okullarında görev yapan 100 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılara Kadim (2013) tarafından hazırlanan ve geliştirilen Okul Öncesi Dönemde Oyun Öğretimi Öz Yeterlik Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde ilk olarak katılımcıların demografik özellikleri kapsamında frekans analizleri, daha sonra ise kullanılan ölçekteki her madde katılımcıların geneli için birer birer incelenerek öz yeterlilikleri incelenmiştir. Elde edilen verilerin dağılımlarına bakarak öncelikle normal dağılıp dağılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonrası hangi analiz tekniğinden faydalanılması gerektiğine karar verilmiştir. Daha sonra demografik özelliklerin öz yeterlilik üzerinde farklılaşmaya sebep olup olmadığının test edilmesi için parametrik testlerden bağımsız gruplar için t-Testi ve ANOVA testi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analiz sonuçlarına göre; katılımcıların öz yeterlilik bulgularına bakıldığında genel öz yeterlilik puanı 3,932'dir. Bu puan katılımcıların genel olarak“yüksek”düzeyde bir öz yeterliliğe sahip olduklarını belirtmektedir. Okul öncesi öğretmenleri için kullanılan değişkenlerden“yaş”,“eğitim durumu”,“kıdem”,“mezun olunan alan”ve“çalışılan kurumun niteliği (Kamu/Özel)”nin okul öncesi öğretmenlerinin oyun öz yeterliliklerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to explore and evaluate the teaching-with-game competence of pre-school teachers. The study population consists of 100 pre-school teachers, working in the independent kindergartens and private and public schools that have a kindergarten located in Canakkale city center and its districts.“The Game Teaching Self-Efficacy Questionnaire in Preschool Period”scale developed by Kadim (2013) was applied to the participants. Firstly, the frequency analyzes were performed in the analysis of the data, within the scope of the demographic characteristics of the participants. Each item in the scale was examined on an individual basis for all participants and their self-efficacy was evaluated. It was decided which analysis technique should be used by looking at whether the obtained data is normally distributed or not. t-Test and ANOVA tests were then performed to test whether demographic characteristics cause differentiation on self-efficacy. According to the analysis results of the data obtained in the study, there was no significant difference in demographic characteristics used for pre-school teachers such as age, educational status, seniority, major, type of the institution (public / private). Based on the self- efficacy findings of the participants, the overall self-efficacy score is 3,932. This score indicates that the participants generally have a“high”level of self-efficacy.