Non verbal communication (Body language) and cultural differences
Beden dili ve kültürel farklılıkları
- Tez No: 585897
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sözcüklerin kullanılmadan iletişimi sağlayan bir çeşit iletişim yöntemi olan Sözsüz iletişim insanlar arasında kolay iletişim sağlamak için önemli bir yer arz eder. Kişilerin bir birini daha iyi ve daha kolay bir şekilde anlamalarını sağlar. Bu tezde sunulan çalışma genel olarak altı kısımdan oluşmaktadır. Araştırma soruları, değişkenler, hipotezler ve çalışmanın amacını içerir. İkinci kısım insanların sosyal iletişiminde kullandığı sözsüz iletişimle ilgili bilgi sunmaktadır. Üçüncü bölümde sembolik sözsüz davranışlarla ilgili kapsamlı bilgi verilmektedir. Bazı Beden Dili ve anlamları dördüncü kısımda sunulmuştur. Beşinci bölümde farklı kültürlere ait beden dili hareketleri sunulmuş ve onların anlamları belirtilmiştir. Son olarak altıncı kısımda Beden Dili özetlenip sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Non Verbal communication, which is a kind of communication without using words, is important for humans to communicate easily. It helps them understand each other easily and in a better way. This study consists of six chapters general information related with the thesis is presented. It includes research questions, variables, hypothesis and aim of the study. Second chapter is related with Non Verbal Communication in Human Social Interaction, which gives detailed information about Non Verbal Communication. In the third chapter comprehensive information about Symbolic Non Verbal Behaviors is stated. Some body movements and their meanings are given in the fourth chapter. In the fifth chapter gestures used in different cultures and their meanings with attitudes and behaviors are presented. Finally, the conclusion is summarized in the sixth chapter about Non Verbal Communication.