'Kimya her yerde' ünitesinin argümantasyon yöntemiyle öğretiminin akademik başarı ve bazı değişkenler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of teaching 'chemistry is in everywhere' unit by argumentation method on academic achievement and some variables
- Tez No: 585964
- Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN PINARBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Amaç:“Kimya Her Yerde”ünitesinin öğretiminde argümantasyon tabanlı öğrenme sürecinin öğrencilerin akademik başarılarına, argümantasyon becerilerine, bilimsel süreç becerilerine, bilimsel bilginin doğasıyla ilgili anlayışlarına, kimya dersine yönelik tutumlarına ve tartışmaya katılma istekliliklerine olan etkisinin incelenmesi ve mevcut öğretim yöntemi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada, hem nicel hem de nitel yaklaşımların eş zamanlı olarak kullanıldığı ve analiz edildiği iç içe karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca yöntemin nicel boyutu için ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model esas alınmıştır. Çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Erzurum İli Milli Eğitim Bakanlığı Palandöken ilçesinde bir devlet lisesinin 10. sınıfında öğrenim gören 66 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları,“Kimya Her Yerde”Ünitesi Başarı Testi (BT), Bilimsel Süreç Becerileri Testi (BSBT), Bilimsel Bilginin Doğası Testi (BBDT), Kimya Dersine Karşı Tutum Ölçeği (KDTÖ), Tartışmacı Anketi (TA), yarı yapılandırılmış mülakat, sözlü ve yazılı tartışmalardan oluşmaktadır. BT, KDTÖ, BBDT ve BSBT verilerinin analizinde bağımsız t testi ve Mann-Whitney U testinden, TA verilerinin analizinde ise Wilcoxon testinden yararlanılmıştır. Sözlü ve yazılı tartışmalar ile mülakat verilerinin eldesinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol gruplarına uygulanan BT, KDTÖ, BBDT ve BSBT son test puanları arasında deney grubunun lehine, yalnızca deney grubuna uygulanan TA ön test ve son test puanları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin bilimsel tartışma seviyelerinin ağırlıklı olarak Seviye 2 düzeyinde olduğu görülmüştür. Sonuç: ATÖ yöntemi, öğrencilerin akademik başarıları, bilimsel süreç becerileri, bilimsel bilginin doğasına yönelik anlayışları, argüman oluşturma becerileri ve kimyaya karşı tutumları üzerine istatistiksel olarak anlamlı katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study purposes to investigate the effect of argumentation-oriented instruction for“Chemistry is Everywhere”unit on students' academic achievement, argumentation skills, attitudes towards chemistry, understanding the nature of scientific knowledge, science process skills and argumentation willingness and to compare it with the current teaching method. Method: This study used an embedded design of mixed research method simultaneously combining quantitative and qualitative approaches. Quantitaive data were obtained from a quasi experimental research method through pre-test/post-test comparison group design. The sample of the study consisted of 66 10th grade students from two different classes of Yıldızkent IMKB Anatolian High School in Erzurum during the 2017-2018 academic year. To collect data, the reserarcher employed Achievement Test for 'Chemistry is Everywhere' Unit (CEUAT), Science Process Skills Test (SPST), the Nature of Scientific Knowledge Test (NSKT), the Scale of Attitudes towards Chemistry (ASTC), Argumentative Survey (AS), semi-structured interviews, oral and written discussions. In analyzing the data, independent samples t-test and Mann-Whitney U test were exploited for the CEUAT, SPST, NSKT and ASTC while Wilcoxon test was used for the AS. Verbal and written discussions, interviews data were exposed to content analysis. Findings: After the teaching intervention, the results of the current study found statistically significant differences between the experimental and control groups' means scores of the CAUAT, SPST, NSKT and ASTC in favor of the experimental group,. Also, there was a significant difference between the pre-test and post-test mean scores of AS. In addition, it was elicited that the students' argumentation levels mainly fell into level 2 containing 'claim and justification'. Conclusion: Argumentation-oriented-instruction under investigation made statistically significant contribution to their academic achievement, understanding of the nature of scientific knowledge, willingness of participating in discussion and attitudes towards chemistry.