Zinâ ve hirâbe hadleri bağlamında tecâvüz suçu
Zinâ ve hirâbe hadleri bağlamında tecâvüz suçu
  1. Tez No: 585974
  2. Yazar: JABER ALAHMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMIM ALHALWANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez، İslâm fıkhının önemli konularından birini teşkil eden ve genellikle hadler başlığı altında ele alınan tecavüz konusunu ele almayı amaçlamaktadır. Tez، tecavüz kavramının eski fakihlerce ve günümüzde nasıl tanımlandığı konusuyla başlamakta; özellikle zinâ ve zinâ öncesi، cinsel taciz، namusun lekelenmesi gibi anlam itibariyle kendisine yakın olan kavramlarla karışma ihtimalini ortadan kaldırmak için bu kavramın ifade ettiği anlam üzerinde titizlikle durulmaktadır. Bu tezde، başvurulmadığında tecavüz davasının bir anlam ifade etmediği ve dolayısıyla hiçbir suçun terettüp edemeyeceği ikrâr، şahitlik ve tıpsal verilerden yararlanma gibi tecavüz suçunun ispat edilme yolları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu tez ayrıca araştırmanın ana konusunu oluşturan tecavüz suçunun cezası، tecavüz cezası ile zinâ cezası arasında herhangi bir fark görmeyip aynı cezanın terettüb edeceğini savunan fakihler ile ve zinâ cezasını yol kesici gibi değerlendiren fakihlerin görüşlerini ele almayı amaçlamaktadır. Bu tez bunun yanı sıra söz konusu cezaların uygulanmasında muhayyer olunduğunu savunan fakihler ile cezaların mislî uygulanacağını savunan fakihlerin görüşlerine değinilerek cezasını uygulanış keyfiyetini ele almaya çalışmıştır. Bu tez aynı şekilde muğtesibin tövbesi üzerinde durmakta ve yapılan bu tövbenin cezayı düşürüp düşürmeyeceği ya da cezayı hafifletip hafifletmeyeceği gibi konulara ışık tutmaktadır. Muğtesipten zinâ suçunun düşmesi، tecavüz sonucunda bakireliğin bozulması ve idrar yolu ile rahmin karışması gibi tezavüz sonucunda muğtesebenin cisminde oluşacak söz konusu zararlar ele alınarak tezin araştırma konusu son bulmuştur. Ayrıca kürtaj ve nesep ile nafaka gibi hususlarda tecavüz sonucu doğan çocukta terettüp eden hükümler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to handle an important subject in Islamic jurisprudence especially in the branch of punishments mainly that of rape. The thesis begins with giving a definition of rape according to the classical Islamic jurisprudents and the modern definition alongside clarifying details so there is no ambiguity left between rape and other acts that are sometimes considered rape such as adultery، the motives of adultery، verbal molestation، indecent assault and the likes. The researcher reports in his thesis the means with witch rape can be proven guilty such as confession، witnesses، medical expertise and the likewise witch without it the accusation of rape has no jurisprudicial value. The researcher investigates the punishment of rape (witch is the core of the thesis) and clarifies the opinions of the jurisprudents witch are segregated in to two groups regarding the different ways in handling the punishment of the rapist. The first group deems the punishment of rape the same as the punishment of adultery while the other deems it as the punishment of rebellion. Likewise the researcher investigates the ways of executing the punishments and observes the opinions of the jurisprudents which are again segregated in two groups in this matter. The researcher also points out the penitent of the rapist whether it has an effect on his punishment or not. Finally the researcher concludes his thesis with giving clarifications on the aftermath of rape such as the falling of the penalty and the effects of rape such as physical damage dealt to the victim like the ripping of the hymen and mingling of the anus and the vagina. He also mentions the opinions of the jurisprudents regarding abortion before and after the blowing of the soul، and lastly explains the jurisprudence of the child born because of rape; regarding his kinship and alimony.