Davranışsal iktisatta tüketici davranışları ve güven sorunu
The factors of trust and consumer behaviors in behavioral economics
- Tez No: 585975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BURTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tüketici davranışı duyusal, bilgisel ve toplumsal faktörlerden etkilenmektedir. İktisat biliminin gelişmekte olan kolu davranışsal ekonomi, bu davranışları psikolojik ve ekonomik açıdan irdelemektedir. Geleneksel iktisat tarafından benimsenen ve rasyonalizmi tartışan davranışsal iktisat, ekonomik kararlara farklı bir bakış açısıyla, psikolojik bulgularla, bakmaktadır. İnsanların belirsizlik ve risk durumlarında almış oldukları hızlı kararlar iktisatçılar tarafından incelenmektedir. Yine ekonominin işleyişinin belki de en can alıcı noktalarından biri olan güven kavramının iktisadi davranışlarda ne denli bir yer teşkil ettiği irdelenmiştir. Bu bağlamda tüketicilerin iktisadi kararlarında geleceğe yönelik ne tür beklentilere girdikleri davranışsal ekonomi ile ilişkilendirilerek güven sorununa vurgu yapılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada davranışsal iktisadın nasıl oluştuğu, tüketim ve tüketici kavramı ele alınarak ekonominin ana hattı olarak kabul edilen geleneksel iktisatta ne gibi dönüşümlerin meydana geldiği, rasyonalite kavramının tüketici bakış açısındaki değişimi ve güven kavramının iktisadi oluşumda ne denli bir öneme sahip olduğu konusu irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler Davranışsal iktisat, tüketici, tüketici davranışı, güven, güven sorunu ve beklentiler
Özet (Çeviri)
Consumer behavior is influenced by sensory, informational and social factors. Behavioral economics, the rising branch of economic science, examines these behaviors in terms of psychological and economic aspects. Behavioral economics, adopted by traditional economics and discussing rationalism, looks at economic decisions from a different perspective, with psychology findings. The unexpected decisions people make in uncertainty and risk situations are examined by economists. However, the importance of the concept of trust, which is perhaps one of the most crucial points of the functioning of the economy, has been examined. In this analysis, it is tried to emphasize the trust problem by associating with the behavioral economy the expectations of consumers in their economic decisions. In this study, how behavioral economics is formed, the concept of consumption and consumer, the transformation of traditional economy which is accepted as the main line of economy, the change of rationality in consumer perspective and the importance of trust in economic formation are examined. Keywords Behavioral economics, consumer, consumer behavior, trust, the problems of trust and expectations