Lojistik performans ile dış ticaret hacmi arasındaki ilişkide yabancı yatırımların rolü
The role of foreign investments in the relationship between logistics performance with foreign trade volume
- Tez No: 586047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı doğrudan yabancı yatırımların, lojistik performans ve dış ticaret hacmi arasındaki ilişkideki rolünün incelenmesidir. Çalışmada kullanılan ikincil verilerin uluslararası kurumların hazırladığı güvenirliği test edilmiş, birçok ülke ve kurum tarafından aralarında kıstas kabul edilmiştir. Lojistik performans, yabancı yatırım ve dış ticaret hacmi verileri ise dünya bankası veri tabanından elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Uluslararası dış ticaret ve yabancı yatırım verileri ise dünya bankası wits veri tabanından temin edilmiştir. Lojistik performans ile dış ticaret hacmi arasındaki ilişkide yabancı yatırımların rolünün incelenmesi amacıyla Baron Kenny yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak doğrudan yabancı yatırımın lojistik performans ile dış ticaret hacmi arasındaki ilişkide kısmi ara değişken rolü bulunduğunu istatistiksel olarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of foreign direct investments in the relationship between logistics performance and foreign trade volume. The reliability of secondary data used in the study, prepared by international institutions, was tested and accepted by many countries and institutions as criteria. Logistic performance, foreign investment and foreign trade volume data were obtained from the World Bank database. The collected data were analyzed using SPSS program. International foreign trade and foreign investment data were obtained from the World Bank wits database. Baron Kenny method was used to examine the role of foreign investments in the relationship between logistics performance and foreign trade volume. As a result, it has been confirmed statistically that there is a partial intermediate variable role in the relationship between foreign trade volume and logistics performance of foreign direct investment.