Bir kamu hizmeti olarak üniversite eğitiminde engellilerin üniversite internet sitelerine erişim durumu
The status of disabled people access to websites of universities in university education as a public service
- Tez No: 586079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Eğitim, toplumun tamamı tarafından kullanılabilmesi gereken anayasal bir haktır. Engellilerin de toplumdaki diğer kişiler kadar bu haktan yararlanması ve engelsiz bir eğitim fırsatına sahip olabilmesi için gerekli olan tüm önlemler ilgili otoriteler tarafından alınmalıdır. Engelsiz bir eğitimin mümkün olabilmesi için engellilerin bu konudaki tüm ihtiyaçlarının gerekli idari, akademik ve fiziksel düzenlemeler yapılarak karşılanması gerekmektedir. Bu düzenlemelerin yapılmasından yükseköğretim düzeyinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve ilgili yükseköğretim kurumları sorumludur. Bu sorumluluk kapsamında, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen standartlar dikkate alınarak engellilerin üniversite yerleşkelerine ve binalarına fiziksel erişilebilirliğinin sağlanması önceliklidir. Ayrıca fiziksel erişilebilirliğin yanı sıra bilgiye erişilebilirlik de önemlidir. Bu bağlamda engellilerin yükseköğretim kurumları tarafından sunulan akademik bilgilere erişilebilirliğini sağlamak asıl amaçtır. Ancak engellilerin bu kurumlar tarafından kendilerine sunulan diğer hizmetler hakkındaki bilgilere erişilebilirliğini sağlamak da önemlidir. Ayrıca engellilerin gerektiğinde ihtiyaçlarını, sorunlarını, isteklerini ve önerilerini bu kurumların ilgili birimlerine iletebilmeleri için kurumların internet sitelerinde engelsiz erişim özelliği bulunmalıdır. Bu tez çalışmasının amacı yükseköğretim kurumlarının internet sitelerine ve bu kurumlarda yer alan Engelli Öğrenci Birimlerinin internet sayfalarına engellilerin ne düzeyde erişebildiklerinin durum tespitini yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda kurumlarının internet siteleri ve birimlerin internet sayfaları incelenmiş ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Anahtar kelimeler; Engellilik, Engelli Hakları, Kamu Hizmeti, Üniversite Eğitimi, Erişilebilirlik.
Özet (Çeviri)
Education is a constitutional right that should be exercised by the whole society. All necessary measures should be taken by the relevant authorities in order for disabled people to benefit from this right as well as other people in the society and to have an unhindered education opportunity. In order to achieve an unhindered education, all the needs of the disabled should be met by making necessary administrative, academic and physical arrangements. Higher Education Council (YÖK) and related higher education institutions are responsible for making these arrangements. Within the scope of this responsibility, taking into consideration the standards determined by the Turkish Standards Institute (TSE), it is of priority to ensure the physical accessibility of the disabled to university campuses and buildings. In addition to physical accessibility, access to information is also important. In this context, the main objective is to ensure the accessibility of the disabled to the academic information provided by higher education institutions. However, it is also important to ensure that people with disabilities have access to information about other services provided by these institutions. In addition, in order to enable disabled people to convey their needs, problems, requests and suggestions to the relevant units of these institutions, institutions should have unhindered access feature on their websites. The aim of this thesis is to determine the level of accessibility of disabled students to the websites of the higher education institutions and the webpages of the Disabled Student Departments in these institutions. For this purpose, the websites of the institutions and the web pages of the departments were examined and the findings were evaluated. Keywords; Disability, Disabled Rights, Public Service, University Education, Accessibility.