Anne baba tutumlarının ergenlerdeki mantık dışı inançları üzerine etkisi
The effect of parental attitudes on irrational beliefs in adolescents
  1. Tez No: 586083
  2. Yazar: BAYCAN ORKUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada anne baba tutumları ile ergenlerin mantıkdışı inançları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli ile yapılan bu araştırmada İstanbul'un Bahçelievler ilçesinde ikamet eden 179 ergenden veri toplanmıştır. Araştırmada ergenler ile ilgili genel bilgiler elde etmek için“Demografik Bilgi Formu”; ergenlerde ki mantıkdışı inançları tespit edebilmek için“Ergenler İçin Mantıkdışı İnançlar Ölçeği (Bireysel Düşünceler Ölçeği)”; ergenlerin algıladıkları anne baba tutumları için“Anne-Baba Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ergenlerin mantıkdışı inançlarının cinsiyete göre farklılaşma durumlarını belirlemek amacı ile bağımsız gruplar için t- testi; kardeş sayısına göre farklılaşma durumlarını belirlemek amacı ile tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ergenlerin mantıkdışı inançlarını anne baba tutumlarının (Otoriter, Koruyucu, Demokratik) yordama durumu ile ilgili çoklu regresyon analizi kullanışmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ergenlerin mantıkdışı inançları cinsiyete ve kardeş sayısına göre anlamlı olarak farklılık vermemiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre ergenlerin başarı ve saygı talebi ile anne-baba tutumları anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki vermiştir. Başarı ve saygı talebi anne-baba tutumu üzerinde anlamlı olarak yordamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine relationships between adolescents' irritational beliefs and parent manners . Subject of this study was made with Correlational Research Method and data were collected from 179 adolescents who were living in Bahcelievler district of Istanbul. To aontain the general information“Personal Information Form”; to determine the irritational beliefs, the“Irritational Beliefs Scale for Adolescents(IBSA)”; parent manners perceived by adolescents,“Parental Attitudes”were administered. For independent groups, T-Test was used to determine the differentiation of adolescents' irritational beliefs according to gender. To determine the differentiation, One-Way Anova was used according to number of sibling. Multiple regression analysis was used about predictive situation of parent manners (authoritarian, preservative, democratic). There aren't any differentiation of adolescents' irritational beliefs according to the gender and number of sibling in this study. According to the results of regression analysis success and demand for respect of adolescents come out positive correlation with parent manners. Demand for success and demand for respect were significant predictor for parent manners.