Fen bilgisi öğretmen adaylarının gaz basıncı konusundaki kavram yanılgılarının belirlenmesi
Determination of misconception about gas pressure of science teacher candidates
  1. Tez No: 586109
  2. Yazar: ATİLLA AYAZ ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı dört aşamalı kavram yanılgısı tanı testi ile Fen Bilgisi Eğitimi'nde öğrenim gören öğretmen adaylarının gaz basıncı konusunda sahip oldukları kavram yanılgılarını belirlemek ve gaz basıncı konusundaki kavram yanılgılarını, bilgi eksikliklerini ve bilimsel bilgilerinin oranını tespit etmektir. Bu nedenle mevcut amaca yönelik dört aşamalı Gaz Basıncı Kavram Yanılgısı Tanı Testi(GBKYTT) geliştirilmiştir. Testin bilimsel bilgi için KR-20 güvenirlik katsayısı 0,855, kavram yanılgısı için KR-20 güvenirlik katsayısı 0,761'dir. Geliştirilen bu test ile 2018-2019 öğretim yılında gaz basıncı konusundaki kavram yanılgılarını belirlemek amacıyla Fen Bilgisi Öğretmenliği Programındaki 635 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; gaz basıncı konusunda Fen Bilgisi öğretmen adaylarının %10 üzerinde değerlere sahip olan 8 kavram yanılgısının yanında bir kısmı alan yazında mevcut olan ve bir kısmı ilk defa bu araştırmada tespit edilen toplam 22 tane kavram yanılgısı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca bilimsel bilgi düzeylerinin yeterli olmadığı ve soruları doğru cevaplayabilme, cevabının nedenini açıklayabilme ve bu cevaplarından emin olmalarının yetersiz olduğuna kanaat getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on four-step multiple choice questions to reveal the conceptual misconceptions of intensity of science teacher candidates and to determine the ratio of science knowledge, information deficiencies and conceptual misconceptions about gas pressure. In order to achieve these goals, a four-stage Misconceptions About Gas Pressure Diagnose Test(MAGPDT) developed. The KR-20 reliability coefficient of the test was 0.855 for scientific knowledge and the KR-20 reliability coefficient of the misconception was 0.761. This test was applied to 635 students in Science Education Program in 2018-2019 academic year in order to determine their misconceptions about gas pressure. As a result of the research; In addition to the 8 misconceptions that have a value higher than 10% of science teacher candidates about gas pressure, a total of 22 misconceptions, some of which are included in the current literature, were identified in this study. Moreover, it was considered that the scientific knowledge levels were not sufficient and that it was inadequate for them to answer the questions correctly, to explain the reason for the answer and to be sure of these answers.